settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap’ı Çalışmanın Doğru Yolu Nedir?

Yanıt


Kutsal Kitap'ı nasıl çalışmamız gerektiğini bilmek önemlidir, çünkü Kutsal Yazılar'ın anlamını belirlemek bir inanlının bu yaşamdaki en önemli görevlerinden biridir. Tanrı bize Kutsal Kitap’ı sadece okumamızı söylemez. Onu çalışıp doğru bir şekilde ele almalıyız (2. Timoteos 2:15). Kutsal Kitap ayetlerini çalışmak çok emek ister. Kutsal Yazılar’ı gelişigüzel okumak veya onlara kısaca göz gezdirmek bazen çok yanlış sonuçlara varılmasına yol açabilir. Bu yüzden, Kutsal Yazılar’ın doğru anlamını belirlemek için birkaç ilkeyi anlamak çok önemlidir.

Kutsal Kitap öğrencisi ilk olarak dua edip Kutsal Ruh’tan kendisine anlayış vermesini istemelidir. Çünkü bunu yapmak Kutsal Ruh’un işlevlerinden biridir. “Ne var ki O, yani Gerçeğin Ruhu gelince, sizi tüm gerçeğe yöneltecek. Çünkü kendiliğinden konuşmayacak, yalnız duyduklarını söyleyecek ve gelecekte olacakları size bildirecek” (Yuhanna 16:13). Kutsal Ruh, Yeni Antlaşma’nın yazılmasında İsa’nın öğrencilerine yol gösterdiği gibi, bizlere de Kutsal Yazılar’ı anlamakta yol gösterir. Kutsal Kitap’ın Tanrı’nın kitabı olduğunu ve bizim orada yazılanların ne anlama geldiğini Tanrı’dan sormamız gerektiğini unutmayın. Eğer bir Hristiyansanız, Kutsal Kitap’ın yazarı olan Kutsal Ruh içinizde yaşıyor ve yazdıklarını anlamanızı istiyor demektir.

İkinci olarak, herhangi bir ayeti, etrafındaki ayetlerden ayırarak ele alıp ayetin anlamını metnin bağlamı dışında belirlemeye çalışmamamız gerekmektedir. Metnin bağlamının ne olduğunu anlamak için o ayeti çevreleyen ayet ve bölümleri her zaman okumamız gerekmektedir. Kutsal Yazılar’ın hepsi Tanrı’dan geldiği halde (2. Timoteos 3:16; 2. Petrus 1:21), Tanrı onları yazmak için insanları kullanmıştır. Bu adamların aklında bir tema, yazmaları için bir amaç ve ele aldıkları belirli bir konu vardı. Kutsal Kitap'ı çalışmak için, çalıştığımız kitabın arka planını anlamalıyız. Kitabı kimin yazdığını, kime yazıldığını, ne zaman yazıldığını ve neden yazıldığını bilmek yararlıdır. Ayrıca, metnin kendi adına konuşmasına izin vermeye özen göstermeliyiz. Bazen insanlar istedikleri yorumu elde etmek için kelimelere kendi anlamlarını yüklerler.

Üçüncü olarak, Kutsal Kitap’ı çalışırken tamamen bağımsız olmaya çalışmamalıyız. Kutsal Yazılar üzerinde çalışmış olan başkalarının yaşam boyu süren çalışmaları aracılığıyla anlayış kazanamayacağımızı düşünmek küstahlık olur. Bazı insanlar hatalı olarak, Kutsal Kitap’a sadece Kutsal Ruh’a bağımlı olarak yaklaşırlarsa, Kutsal Yazılar’ın bütün gizli gerçeklerini keşfedeceklerini düşünürler. Mesih, Kutsal Ruh’u verirken Mesih’in bedenine ruhsal armağanları olan insanlar vermiştir. Bu ruhsal armağanlardan bir tanesi de öğretmektir (Efesliler 4:11-12; 1. Korintliler 12:28). Bu öğretmenler, Kutsal Yazılar’ı doğru bir şekilde anlayıp onlara itaat etmemize yardım etmek için Rab tarafından bize verilmişlerdir. Tanrı Sözü’nün gerçeğini anlamak ve onu hayatlarımıza uyarlamakta birbirimize yardım ederek Kutsal Kitap’ı başka inanlılarla birlikte çalışmak her zaman akıllıca bir iştir.

Özetle, Kutsal Kitap'ı incelemenin doğru yolu, bize anlayış vermesi için Kutsal Ruh'a dua ederek ve alçakgönüllülükle güvenmek, Kutsal Kitap'ın kendi kendini açıkladığını kabul ederek ayetleri bağlamları içinde çalışmak ve Kutsal Kitap'ı doğru bir şekilde çalışmak için emek veren geçmişteki ve günümüzdeki diğer Hristiyanların çabalarına saygı duymaktır. Unutmayın, Kutsal Kitap'ın yazarı Tanrı'dır ve Tanrı, kitabını anlamamızı ister.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap’ı Çalışmanın Doğru Yolu Nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries