settings icon
share icon
Soru

Daha çok meleğin günah işleyebilmesi mümkün müdür?

Yanıt


Birinci Timoteos 5:21 bize şöyle der: “Bu söylediklerimi yan tutmadan, kimseyi kayırmadan yerine getirmen için seni Tanrı’nın, Mesih İsa’nın ve seçilmiş meleklerin önünde uyarıyorum.” Seçilmişlik konusundaki görüşünüz ne olursa olsun, Kutsal Kitap, Tanrı’nın kimin kurtulacağını ya da bu durumda, meleklerden hangilerinin günah işlemeyeceğini seçme konusunda bir şekilde işin içinde olduğunda açıktır.

Tanrı’nın egemen seçimleri Kutsal Kitap boyunca görülmektedir. Tanrı, İbrahim’i birçok ulusun babası olması üzere seçmiştir (Yaratılış 17:4-5); İsrail’i Kendi özel halkı olması için seçmiştir (Yaratılış 17:7); Meryem’i İsa’nın annesi olması için seçmiştir (Luka 1:35-37); üç yıl boyunca Rab İsa ile birlikte yaşayıp O’ndan öğrenmeleri için on iki elçiyi seçmiştir (Markos 3:13-19) ve Pavlus’u da Müjde’yi hem kişisel olarak, hem de yazıları aracılığıyla birçok insana taşımak için seçmiştir (Elçilerin İşleri 9:1-19). Tanrı aynı şekilde, “her oymaktan, her dilden, her halktan, her ulustan” insanları Mesih’e iman etmeleri üzere seçmiştir (Vahiy 5:9). Tanrı’nın seçtikleri Mesih’e iman edecektir ve Mesih onları asla kovmaz.

Tanrı melekler hakkında da bir seçim yapmış gibi görünmektedir. Tanrı’nın kutsal melekleri “seçilmiş”tirler, yani Tanrı onları seçmiştir. Belki de Tanrı bütün meleklere Kendisine itaat etmek ya da etmemek hakkında bir tek kerelik bir seçim hakkı vermiştir. Her halükârda, günah işleyip Lusifer’i izleyenler kayıptır ve suçlu oldukları kanıtlanmıştır. Tanrı’ya sadık kalmayı seçenler bu kararda güvendedir. Kutsal Kitap bize seçilmişlerin düşecekleri ve sonsuza dek kayıp olacaklarına inanmamız için bir neden vermediği gibi, daha fazla meleğin günah işlemesinin mümkün olduğuna inanmamız için de bir neden vermez.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Daha çok meleğin günah işleyebilmesi mümkün müdür?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries