settings icon
share icon
Soru

Hristiyanlar çocuklarını nasıl terbiye etmelidir? Kutsal Kitap bu konuda ne der?

Yanıt


Çocukları terbiye etmenin en iyi yolunu öğrenmek epey zor olabilir ama çok önemlidir. Bazıları, çocukların popolarına şaplak atma gibi fiziksel disiplinin (bedensel disiplinin) Kutsal Kitap’ın desteklediği tek yöntem olduğunu iddia eder. Diğerleri, ceza olarak kısa bir süre gruptan uzaklaştırma ve fiziksel disiplin içermeyen diğer cezaların çok daha etkili olduğunda ısrar eder. Kutsal Kitap bu konuda ne der? Kutsal Kitap fiziksel disiplinin, uygun, yararlı ve gerekli olduğunu öğretir.

Yanlış anlamayın, hiçbir şekilde çocuklara kötü muamele edilmesini savunmuyoruz. Bir çocuk hiçbir zaman kendisine fiziksel bir zarar verilecek derecede fiziksel olarak disiplin edilmemelidir. Ancak, Kutsal Kitap’a göre, doğru ve dizginlenmiş çocuk disiplini iyi bir şeydir ve çocuğun iyiliğine ve doğru bir şekilde yetiştirilmesine katkıda bulunur.

Kutsal Kitap’taki ayetlerin birçoğu gerçekten de fiziksel disiplini destekler: “Çocuklarınızı disiplin etmemezlik etmeyin. Popolarına şaplak atarsanız ölmezler. Fiziksel disiplin onları ölümden bile kurtarabilir” (Süleyman’ın Özdeyişleri 23:13-14; ayrıca bakınız 13:24; 22:15; 20:30). Kutsal Kitap, disiplinin öneminin altını kuvvetle çizer; disiplin, verimli insanlar olmak için hepimizin ihtiyacı olan bir şeydir ve onu çocukken öğrenmek çok daha kolaydır. Disiplin edilmeyen çocuklar sık sık asi olurlar, otoriteye saygı duymazlar ve bunun sonucu olarak da Tanrı’ya itaat edip O’nu izlemekte zorlanırlar. Tanrı’nın Kendisi, bizi düzeltmek ve bize doğru yolda yol göstermek ve yanlış davranışlarımız için tövbeyi teşvik etmek için disiplin kullanır (Mezmur 94:12; Süleyman’ın Özdeyişleri 1:7; 6:23; 12:1; 13:1; 15:5; Yeşaya 38:16; İbraniler 12:9).

Doğru ve Kutsal Kitap ilkelerine göre disiplin etmek için, anne babaların Kutsal Kitap’ın disiplin konusundaki öğüdünü bilmeleri gerekir. Süleyman’ın Özdeyişleri Kitabı, çocuk yetiştirme konusunda epey bilgelik içerir. Örneğin, “Değnekle terbiye bilgelik kazandırır, kendi haline bırakılan çocuksa annesini utandırır” (Süleyman’ın Özdeyişleri 29:15). Bu ayet, bir çocuğu terbiye etmemenin sonuçlarını bildirir; sonunda anne baba utandırılır. Tabii ki, disiplinin hedefi çocuğun iyiliği olmalıdır ve hiçbir zaman çocuklara kötü davranılmasını haklı çıkartmak için kullanılmamalıdır. Disiplin hiçbir zaman anne babanın öfkelerini almak ya da sinirlerini alamadığından ötürü yaptığı bir uygulama olmamalıdır.

Disiplin, insanları düzeltmek ve doğru yolda gitmek üzere eğitmek için kullanılır. “Terbiye edilmek başlangıçta hiç tatlı gelmez, acı gelir. Ne var ki, böyle eğitilenler için bu sonradan esenlik veren doğruluğu üretir” (İbraniler 12:11). Tanrı’nın disiplini sevgi doludur ve anne babayla çocuk arasındaki disiplin de böyle olmalıdır. Fiziksel disiplin hiçbir zaman kalıcı fiziksel hasar ya da acı vermek için kullanılmamalıdır. Fiziksel cezanın hemen ardından çocuk teselli edilerek ona sevildiğinin güvencesi verilmelidir. Bu anlar, çocuğa Tanrı’nın bizi sevdiği için terbiye ettiğini ve anne babalar olarak bizim de çocuklarımıza aynısını yaptığımızı öğretmek için çok iyi zamanlardır.

Fiziksel disiplin yerine, ceza olarak kısa bir süre gruptan uzaklaştırma gibi başka disiplin biçimleri kullanılabilir mi? Bazı anne babalar çocuklarının fiziksel disipline iyi karşılık vermediklerini görürler. Bazı anne babalar, davranış değişikliğini teşvik etmek için, ceza olarak kısa bir süre gruptan uzaklaştırma, sokağa çıkartmama ve/ya da çocuklardan bir şey almanın daha etkin olduğunu görürler. Eğer durum gerçekten de böyleyse, o zaman bir anne ya da baba tabii ki, gereken davranış değişikliğini en iyi şekilde oluşturacak yöntemi kullanmalıdır. Kutsal Kitap’ın fiziksel disiplini savunduğu kesin olduğu halde, Kutsal Kitap Tanrı yolunda bir karakter oluşturma hedefiyle, o hedefe varılacak kesin yöntemden daha fazla ilgilenmektedir.

Hükümetlerin her türlü fiziksel disiplini çocuklara kötü muamele olarak sınıflandırmaya başlaması bu konuyu daha da zorlaştırmaktadır. Birçok anne baba, bu davranışlarının hükümete bildirilip çocuklarının ellerinden alınacağından korkarak çocuklarının popolarına şaplak atmamaktadır. Eğer bir hükümet çocuklara fiziksel disiplini yasadışı ilan ederse anne babalar ne yapmalıdır? Romalılar 13:1-7’ye göre, anne babaların hükümete boyun eğmeleri lazımdır. Bir hükümetin hiçbir zaman Tanrı Sözü’ne aykırı kanunlar oluşturmaması lazımdır ve Kutsal Kitap açısından fiziksel disiplin çocukların yararınadır. Ancak, çocukları kendilerine hiç olmaza biraz disiplin uygulanacak olan ailelerin içinde tutmak, onları kaybedip onların bakımını hükümetin yapmasından çok daha iyidir.

Efesliler 6:4’de babalara çocuklarının öfkesini uyandırmamaları söyleniyor. Bunun yerine, onları Rab’bin yollarında büyütmeleri gerekmektedir. Bir çocuğu, “Rab’bin terbiye ve öğüdüyle” büyütmeye kontrollü, düzeltici ve evet sevgi dolu fiziksel disiplin de dahildir.

English



Türkçe anasayfaya dön

Hristiyanlar çocuklarını nasıl terbiye etmelidir? Kutsal Kitap bu konuda ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries