settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap cinlerin baskısı hakkında ne der?

Yanıt


Bir Hristiyan’ın cinlenemeyeceği hakkında Kutsal Kitap’ta kuvvetli kanıtlar vardır. Bundan sonra, bir cinin bir Hristiyan üzerinde ne tür bir etkisi / gücü olabileceği sorusu ortaya çıkar. Birçok Kutsal Kitap öğretmeni, bir Hristiyan’ın üzerindeki cinlerin etkisini, onu cinlenmeden ayırmak için “cinlerin baskısı” olarak tanımlar.

Kutsal Kitap, şeytanın inanlıları yutmak için dolaştığını (1. Petrus 5:8) ve İblis ve cinlerinin Hristiyanlar’a karşı hileler yaptığını söyler (Efesliler 6:11). İblis’in İsa’yla denediği gibi (Luka 4:2), cinlerin güçleri bizi günah işlemeye ayartır ve Tanrı’ya itaat etme çabalarımıza karşı durup engel olmaya çalışırlar. Bir Hristiyan cinlerin bu saldırılarda başarılı olmasına izin verirse cinlerin baskısı oluşur. Cinlerin baskısı, bir cin, başarılı bir şekilde bir Hristiyan’ı günah işlemeye ayartıp onun Tanrı’ya kuvvetli bir tanıklıkla hizmet etme yeteneğini engelleyerek bir Hristiyan üzerinde geçici olarak zaferli olduğunda gerçekleşir. Bir Hristiyan hayatında cinlerin baskısına izin vermeye devam ederse, baskı, cinin Hristiyan’ın düşünceleri, davranışları ve ruhsallığı üzerinde çok kuvvetli bir etkisi olacağı bir noktaya kadar artabilir. Devam eden günaha izin veren Hristiyanlar kendilerini daha büyük ve git gide artan bir baskıya açarlar. Tanrı’yla paydaşlığı yerine koymak için günahı itiraf ve ondan tövbe etmek gereklidir. Tanrı bundan sonra cinin etkisinin gücünü yok edebilir. Elçi Yuhanna bize bu alanda büyük bir teşvik verir: “Tanrı’dan doğmuş olanın günah işlemediğini biliriz. Tanrı’dan doğmuş olan İsa Mesih onu korur ve kötü olan ona dokunamaz” (1. Yuhanna 5:18).

Hristiyan için, cinlerin baskısı üzerinde zafer gücü ve özgürlük her zaman erişebilirdir. Yuhanna, “Sizde olan, dünyadakinden üstündür” diye bildirir (1. Yuhanna 4:4). İçimizde yaşayan Kutsal Ruh’un gücü (Romalılar 8:9) cinlerin baskısını yenmek için bize her zaman açıktır. Hiçbir cin, İblis’in kendisi bile, bir Hristiyan’ı Kutsal Ruh’a teslim olmaktan ve böylelikle de cinlerin herhangi ve tüm baskısını yenmekten alıkoyamaz. Petrus, inanlıları “imanda sarsılmadan” İblis’e karşı direnmeye teşvik eder (1. Petrus 5:9). İmanda sarsılmadan kalmak, cinlerin etkisine başarılı bir şekilde karşı koymak için Kutsal Ruh’un gücüne dayanmak anlamına gelir. İman, Tanrı Sözü’nden beslenmek, ısrarlı dua ve Tanrı yolundaki paydaşlıklar gibi ruhsal disiplinler aracılığıyla gelişir. Bu yollarla imanımızı geliştirmek, “Şeytan’ın bütün ateşli oklarını söndürebileceğimiz iman kalkanını almamıza” yardımcı olur (Efesliler 6:16).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap cinlerin baskısı hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries