settings icon
share icon
Soru

Cinler/kötü ruhlar, yaşamayan/cansız nesnelere yapışabilirler mi?

Yanıt


Kutsal Kitap’ta cinlerin fiziksel objelere yapışabileceklerini destekleyen bir şey yoktur. Bu inanç aslında, animist kültürlerde ve okült uygulayanlar arasındaki batıl uygulamalar ve okült inançlarda bulunur.

Bazıları, daha önce büyücü olan kişilerin büyücülük kitaplarını yaktıklarını bildiren Elçilerin İşleri 19:19 gibi ayetlerin objelerin cinleri olabileceğini kanıtladığını söyler. Ama bu ayet böyle bir şey söylemez. Bu yeni inanlıların büyücülük kitaplarını, yalanların yayılmasını engellemek ve artık İsa’ya iman eden kişiler olduklarını göstermek için yakmış oldukları daha olasıdır.

Kutsal Kitap, cinlerin iman etmeyen kişileri rahatsız ettiklerini ya da onlara sahip olduklarıyla ilgili anlatımlar kaydeder. Ancak bunlar cinlerin objelerin içinde oldukları ya da objelere yapışmış olduklarıyla ilgili anlatımlar değildir ve Kutsal Kitap bizleri cinlerin objelere yapışmasıyla ilgili uyarmaz. Okült uygulamaları kötü ruhları çekebilir ve belirli objeler bu uygulamalarda kullanıldıklarından, cinler objelere çekilirmiş gibi görünebilir ancak bu, cinlerin objelerde olduğu anlamına gelmez. Onları çeken okült etkinliğin kendisidir. Okült uygulamalar yapan kişiler Mesih’e iman ettiklerinde onlara sık sık okült kitapları ve objelerini atmaları tavsiye edilir. Bunun nedeni, objelerin içinde cinler oluşu değil, bu kitap ve objelerin gelecekte ayartılma kaynağı olacağıdır.

Cinlerin ayartmalarına karşı ayık ve uyanık olmamız gerektiği halde, Mesih’e iman eden kişilerin cinlerden korkması gerekmez (1.Petrus 5:8). Önemli olan, her gün Tanrı’ya boyun eğmek ve Mesih’in gerçeğinde yaşamaktır. Bunun için Tanrı’ya bağımlı olun. İblis’e karşı direnin, sizden kaçacaktır (Yakup 4:7). Elçi Yuhanna’nın açıkladığı gibi, Mesih’e iman edenlerin korkacak hiçbir şeyleri yoktur: “Yavrularım, siz Tanrı’dansınız ve sahte peygamberleri yendiniz. Çünkü sizde olan, dünyadakinden üstündür” (1. Yuhanna 4:4).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Cinler/kötü ruhlar, yaşamayan/cansız nesnelere yapışabilirler mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries