settings icon
share icon
Soru

Cin ruhları nedir?

Yanıt


Burada büyücülerin buyruklarına itaat etmeye hazır olan ruhlara sahip olduğu düşüncesi dile getirilmektedir. Günümüzde bile, ölülerle temasa geçmeye çalışanların genelde kendileriyle iletişim içinde olan bir tür ruh kılavuzu vardır. Bunlar cin ruhlarıdır.

Levililer 19:31; 20:6, 27; ve Yasa’nın Tekrarı 18:9-14 “medyum ve ruh çağıran”lardan söz eder ve bu kişiler Rab için iğrenç oldukları için onlarla yakınlaşmayı yasaklar. Bir medyum, diriler için ölülerle iletişime girmeye ya da konuşmaya aracı olan biridir. Gerçekte medyumlar, medyumları “tanıdık” olduklarına ve güvenilip inanılabileceklerine ikna etmiş olan cinlerle iletişime geçmektedir. Medyumlar ve cinlerle bağlantılı olan bu tür uygulamalar İsrail’de yasaklanmıştı ve bu tür şeyleri uygulamanın cezası ölümdü.

Cinler ve ruh kılavuzları, efendileri İblis’in denetimindedir. Tanrı’nın egemenliğini engellemek için insanları yalanlar ve hileler yaymaları için insanları etkilerler. İnsanın bilerek kendisini cinlerin işine açması kötü bir şeydir. “Aranızda oğlunu ya da kızını ateşte kurban eden, falcı, büyücü, muskacı, medyum, ruh çağıran ya da ölülerin ruhlarına danışan kimse olmasın. Çünkü RAB bunları yapanlardan tiksinir” (Yasa’nın Tekrarı 18:10-12a).

Bir insanın hayatına cinlerin ya da şeytanların girme yollarından bazıları, falcılık, transendental meditasyon, kafasında canlandırma, ruh çağırarak fala bakma, büyücülük, uyuşturucu ve alkoldür. Bütün bunlar, inanlılara uzak durmaları öğütlenen etkinliklerdir. Bunun yerine, bizim Kutsal Ruh’la, İsa Mesih’ten gelen sevgiyle, sevinçle ve yaşam doluluğuyla dolmamız gerekmektedir. “Çünkü savaşımız insanlara karşı değil, yönetimlere, hükümranlıklara, bu karanlık dünyanın güçlerine, kötülüğün göksel yerlerdeki ruhsal ordularına karşıdır” (Efesliler 6:12).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Cin ruhları nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries