settings icon
share icon
Soru

Cennet gerçek midir?

Yanıt


Cennet tabii ki, gerçek bir yerdir. Kutsal Kitap bize cennetin Tanrı'nın tahtı olduğunu söyler (Yeşaya 66:1; Elçilerin İşleri 7:48-49; Matta 5:34-35). İsa, dirilip yeryüzünde öğrencilerine görünmesinden sonra, "... göğe alındı ve Tanrı'nın sağında oturdu" (Markos 16:19; Elçilerin İşleri 7:55-56). "Çünkü Mesih, asıl kutsal yerin örneği olup insan eliyle yapılan kutsal yere değil, ama şimdi bizim için Tanrı'nın önünde görünmek üzere asıl göğe girdi" (İbraniler 9:24). İsa sadece bizden önce, bizim için Tanrı'nın önünde görünmek için asıl göğe girmekle kalmadı, O şimdi de diridir ve şu anda cennette bir hizmeti vardır: Tanrı'nın kurduğu asıl tapınma çadırında başkâhinimiz olarak görev yapmaktadır (İbraniler 6:19-20; 8:1-2).

İsa'nın Kendisi de bize ayrıca Tanrı'nın evinde birçok odalar olduğunu ve Kendisinin bize bir yer hazırlamak için bizden önce oraya gittiğini söylemiştir. Bir gün yeryüzüne geri gelip bizi cennette Kendisinin bulunduğu yere alacağı hakkında Tanrı Sözü'nün güvencesine sahibiz (Yuhanna 14:1-4). Cennetteki sonsuz evimize olan inancımız İsa'nın açık bir vaadini temel almaktadır. Cennet kesinlikle gerçek bir yerdir; gerçekten de vardır.

İnsanlar cennetin varlığını inkâr ettiklerinde sadece Tanrı'nın yazılı Sözü'nü inkâr etmekle kalmaz aynı zamanda kendi yüreklerinin de en derin özlemlerini inkâr ederler. Pavlus, Korintliler'e yazdığı mektupta bu konuyu ele alarak onları cesaretlerini kaybetmemeleri için cennet ümidine sarılmaya teşvik etmiştir. Dünyadaki konumumuzda "inlediğimiz" halde cennet ümidi her zaman önümüzdedir ve oraya gitmeyi özlemle isteriz (2 Korintliler 5:1-4). Pavlus Korintliler'i, onların bu hayatın zorluk ve hayal kırıklıklarına dayanmalarına yardım edecek bir bakış açısı olan cennetteki evlerini beklemeye teşvik etmiştir. "Çünkü geçici, hafif sıkıntılarımız bize, ağırlıkta hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak kadar büyük, sonsuz bir yücelik kazandırmaktadır. Gözlerimizi görünen şeylere değil, görünmeyenlere çeviriyoruz. Çünkü görünenler geçicidir, görünmeyenlerse sonsuza dek kalıcıdır" (2 Korintliler 4:17-18).

Tanrı'nın insanların yüreklerine Kendisinin var olduğu bilgisini koyduğu gibi (Romalılar 1:19-20), bizler de cenneti arzulamak üzere "programlandık." Cennet birçok kitabın, şarkının ve sanat eserinin konusudur. Ne yazık ki, günahımız cennete giden yolu kapatmıştır. Cennet, kutsal ve kusursuz Tanrı'nın yaşadığı yer olduğundan günahın orada hiç yeri yoktur ve ona hoşgörü gösterilemez. Hamdolsun ki, Tanrı cennetin kapılarını açmak için bize anahtarı sağlamıştır ve bu anahtar da İsa Mesih'tir (Yuhanna 14:6). O'na iman edip günah için bağışlanma isteyen herkes cennetin kapılarının kendisi için ardına kadar açıldığını görecektir. Gelecekteki sonsuz evimizin yüceliğinin bizleri Tanrı'ya sadıkça ve bütün kalbimizle hizmet etmeye motive etmesini diliyorum. "Bu nedenle, ey kardeşler, İsa'nın kanı sayesinde perdede, yani kendi bedeninde bize açtığı yeni ve diri yoldan kutsal yere girmeye cesaretimiz vardır. Tanrı'nın evinden sorumlu büyük bir kâhinimiz bulunmaktadır. Öyleyse yüreklerimiz serpmeyle kötü vicdandan arınmış, bedenlerimiz temiz suyla yıkanmış olarak, imanın verdiği tam güvenceyle, yürekten bir içtenlikle Tanrı'ya yaklaşalım" (İbraniler 10:19-22).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Cennet gerçek midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries