settings icon
share icon
Soru

Cehennemde değişik ceza dereceleri mi vardır?

Yanıt


Cehennemde değişik ceza dereceleri olduğu düşüncesi, öncelikle Dante Alighieri'nin 1308-1321 arasında yazmış olduğu İlahi Komedya'dan alınmıştır. Epik şiirde Romalı şair Virgil, Dante'ye cehennemin dokuz çemberinde rehberlik eder. Kötülüğün kademeli bir şekilde artışını gösteren çemberler iç içedir ve İblis'in esir tutulduğu dünyanın merkezinde son bulurlar. Her çemberin günahkârları, suçlarına uygun şekillerde cezalandırılır. Her günahkârın işlediği en büyük günah ona sonsuzluk boyunca azap çektirir. Dante'ye göre çemberler, vaftiz edilmemiş ve erdemli putperestlerin bulunduğu ilk daireden Tanrı'ya karşı ihanet olan nihai günahı işlemiş olan cehennemin tam merkezine kadar değişiklik gösterir.

Kutsal Kitap bunu açıkça söylemediği halde, cehennemde değişik ceza düzeyleri olduğunu belirtir gibidir. Vahiy 20:11-15'de insanlar, "kitaplarda yazılanlara bakılarak yaptıklarına göre yargılanmaktadır" (Vahiy 20:12). Ancak bu yargıdaki bütün insanlar ateş gölüne atılır (Vahiy 20:13-15). Bu yüzden belki de yargının amacı, cehennemdeki cezanın ne kadar şiddetli olacağını belirlemektir. Durum ne olursa olsun, ateş gölünün biraz daha az sıcak bir kısmına atılmak, yine de sonsuzluk boyunca cezalandırılacaklar için bir teselli oluşturmaz. Cehennemdeki cezaların dereceleri ne olursa olsun, orasının uzak durulmak istenilecek bir yer olduğu açıktır.

Kutsal Kitap, ne yazık ki, insanların çoğunun cehenneme gideceğini bildirir. "Dar kapıdan girin. Çünkü yıkıma götüren kapı geniş ve yol enlidir. Bu kapıdan girenler çoktur. Oysa yaşama götüren kapı dar, yol da çetindir. Bu yolu bulanlar azdır" (Matta 7:13-14). Kişinin kendine, "Ben hangi yoldayım?" diye sorması gerektir. Geniş yola giren "çok sayıdaki" insanın ortak noktası, hepsinin de cennete giden tek yol olan Mesih'i reddetmiş olmalarıdır. İsa, "Yol, gerçek ve yaşam Ben'im" dedi. "Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez"(Yuhanna 14:6). İsa tek yol olduğunu söylediğinde aynen bunu demek istemişti. İsa'dan başka bir "yol" izleyen herkes yıkıma götüren geniş yoldadır. Cehennemde değişik ceza dereceleri olsa da olmasa da, orada çekilecek ceza, korkunç, dehşetli ve sakınılabilir bir cezadır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Cehennemde değişik ceza dereceleri mi vardır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries