settings icon
share icon
Soru

Cehenneme gitmekten nasıl kurtulabilirim?

Yanıt


Cehenneme gitmekten kurtulmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Bazı insanlar cehenneme gitmemek için hayatları boyunca On Emir’e itaat etmeleri gerektiğine inanır. Bazı insanlar cehenneme gitmemek için belirli ayinleri ve törenleri yerine getirmeleri gerektiğine inanır. Bazı insanlar cehenneme gidip gitmeyeceğimizi kesin olarak bilmenin mümkün olmadığına inanır. Bu görüşlerin hiçbiri doğru değildir. Kutsal Kitap bir insanın ölümden sonra cehenneme gitmemek için ne yapabileceğini çok açık bir şekilde bildirir.

Kutsal Kitap cehennemi çok korkunç ve dehşet verici bir yer olarak tanımlar. Cehennem, “sonsuz ateş” (Matta 25:41), “sönmeyen ateş” (Matta 3:12), “utanç ve sonsuz iğrençlik” (Daniel 12:2), “sönmez ateş”in bulunduğu yer (Markos 9:44-49) ve “sonsuza dek mahvolma” (2 Selanikliler 1:9) olarak tanımlanır. Vahiy 20:10 cehennemi, kötülerin “gece gündüz sonsuzlara dek işkence çekecekleri” “ateş ve kükürt gölü” olarak tanımlar. Cehennemin gitmeyi istemeyeceğimiz bir yer olduğu açıktır.

Neden cehennem diye bir yer var ve Tanrı neden bazı insanları oraya gönderir? Kutsal Kitap bize Tanrı’nın şeytan ve düşmüş melekler Kendisine karşı asilik ettikten sonra cehennemi onlar için “hazırladığını” söyler (Matta 25:41). Tanrı’nın bağışlanma sunusunu ret edenler de şeytan ve düşmüş meleklerle aynı geleceği paylaşacaktır. Cehennem neden gereklidir? Her günah nihai olarak Tanrı’ya karşı işlenir (Mezmur 51:4) ve Tanrı ölümsüz ve sonsuz bir varlık olduğundan Tanrı’ya karşı işlenen cezası sonsuz bir cezadan daha azı olamaz. Cehennem, Tanrı’nın adalet konusundaki kutsal ve doğru taleplerinin yerine geldiği yerdir. Cehennem, Tanrı’nın bütün günahları ve Kendisini ret eden herkesi gönderdiği yerdir. Kutsal Kitap hepimizin günah işlemiş olduğumuzu (Vaiz 7:20; Romalılar 3:10-23) ve bunun sonucu olarak da hepimizin cehenneme gitmeyi hak ettiğimizi çok açık bir şekilde bildirir.

Peki, cehenneme gitmemeyi nasıl başarabiliriz? Günahımızın bağışlanması için sadece sonsuz bir ceza yeterli olacağından bunun için sonsuz bir cezanın ödenmesi gerekmektedir. Tanrı, İsa Mesih’in Kişiliğinde bir insan haline geldi. Tanrı İsa Mesih’te bizim aramızda yaşadı, bize öğretti ve bizi iyileştirdi; ancak nihai misyonu bunlar değildi. Tanrı bizim için ölebilmek içine insan oldu (Yuhanna 1:1, 14). İnsan biçimindeki Tanrı olan İsa, çarmıhta öldü. İsa Tanrı olduğundan ölümünün değeri sonsuzdu ve bunu yaparak günahın bedelini tamamen ödedi (1 Yuhanna 2:2). Tanrı bizi İsa Mesih’in ölümünü günahlarımız için tam ve adil bir bedel sayarak O’nu Kurtarıcı olarak kabul etmeye davet eder. Tanrı, İsa’ya iman eden (Yuhanna 3:16), Kurtarıcı olarak sadece O’na güvenen herkesin (Yuhanna 14:6) kurtulacağını, cehenneme değil, cennete gideceğini vaat eder.

Tanrı kimsenin cehenneme gitmesini istemez (2 Petrus 3:9). Tanrı’nın bizim namımıza nihai, kusursuz ve yeterli kurbanı sunması da bundandır. Eğer cehenneme gitmek istemiyorsanız İsa’yı Kurtarıcınız olarak kabul edin. Bu o kadar basittir. Tanrı’ya, günahkâr olduğunuzu ve cehenneme gitmeyi hak ettiğinizi anladığınızı söyleyin. O’na, İsa Mesih’e Kurtarıcınız olarak güvendiğinizi bildirin. Kurtuluşunuz için gerekenleri sağladığı ve size cehennemden kurtardığı için Tanrı’ya teşekkür edin. Cehenneme gitmekten kurtulmanın yolu, basit bir iman ve İsa Mesih’e Kurtarıcınız olarak güvenmenizdir!

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Cehenneme gitmekten nasıl kurtulabilirim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries