settings icon
share icon
Soru

Ben boşandım. Kutsal Kitap’a göre yeniden evlenebilir miyim?

Yanıt


Bize sık sık, “Ben şu şu nedenlerden ötürü boşandım. Yeniden evlenebilir miyim?” “İki kere boşandım; birincisi kocamın başka birisiyle zina yapmasından ötürü, ikincisi ise anlaşmazlıktan ötürüydü. Üç kez boşanmış bir adamla çıkıyorum. Onun da ilk evliliği anlaşmazlık, ikincisi kendi işlediği zina ve üçüncüsü de karısının işlediği zinadan ötürü bozulmuş. Birbirimizle evlenebilir miyiz?” şeklinde sorular geliyor. Bu tür soruları yanıtlamak zordur çünkü Kutsal Kitap boşanmadan sonra yeniden evlenme konusunda çeşitli senaryoların ayrıntısına girmez.

Kesin olarak bilebileceğimiz şey, Tanrı’nın planının, eşlerin her ikisi de hayatta olduğu sürece evli bir çiftin, evli kalmasını gerektirdiğidir (Yaratılış 2:24; Matta 19:6). Boşandıktan sonra yeniden evlenme konusundaki tek kesin izin, boşanmanın zinadan ötürü olmasıdır (Matta 19:9) ve bu bile Hristiyanlar arasında üzerinde tartışılan bir konudur. Bir başka olasılık da terktir; iman etmeyen eşin iman eden eşi terk etmesidir (1 Korintliler 7:12-15). Ancak bu ayetler kesin olarak yeniden evlenmeyi değil, sadece evlilikte kalma zorunluluğunu ele alır. Fiziksel, cinsel ya da ciddi duygusal suiistimal, boşanma ve büyük bir olasılıkla da yeniden evlenmeye yeterli nedenmiş gibi görünür. Ancak Kutsal Kitap böyle bir şeyi kesin bir şekilde öğretmez.

Kesin olarak bildiğimiz iki şey vardır. Tanrı boşanmadan nefret eder (Malaki 2:16) ve Tanrı merhametli ve bağışlayıcıdır. İster bir eşin, ister eşlerden ikisine ait olsun, her boşanma, günahın sonucudur. Tanrı boşanmayı bağışlar mı? Tabii ki! Boşanma başka herhangi bir günahtan daha az bağışlanabilir bir günah değildir. İsa Mesih’e imanla her günahın bağışlanması mümkündür (Matta 26:28; Efesliler 1:7). Eğer Tanrı boşanma günahını bağışlarsa, bu sizin yeniden evlenmeye özgür olduğunuz anlamına mı geliyor? Hayır, bu anlama gelmesi gerekmiyor. Tanrı bazen insanları bekâr kalmaya çağırır (1 Korintliler 7:7-8). Bekâr olmak bir lanet ya da bir ceza olarak değil, Tanrı’ya bütün kalbimizle hizmet etmek için bir fırsat olarak görülmelidir (1 Korintliler 7:32-36). Ancak Tanrı Sözü bize, tutkuyla yanmaktansa evlenmenin daha iyi olduğunu söyler (1 Korintliler 7:9). Belki bu söz bazen boşandıktan sonra yeniden evlenmeye de uyarlanabilir.

Öyleyse yeniden evlenebilir misiniz ya da evlenmeli misiniz? Bu soruyu biz yanıtlayamayız. Bu soru nihai olarak sizinle potansiyel eşiniz ve en önemlisi de Tanrı arasındadır. Size verebileceğimiz tek öğüt, Tanrı’nın ne yapmanızı istediğini öğrenmek için size bilgelik vermesi üzere O’na dua etmenizdir (Yakup 1:5). Önyargılı olmadan, açık fikirli olarak dua edin ve Rab’den içtenlikle Kendi arzularını sizin kalbinize koymasını isteyin (Mezmur 37:4). Rab’bin isteğini öğrenmeye çalışın (Süleyman’ın Özdeyişleri 3:5-6) ve O’nun gösterdiği yolu izleyin.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ben boşandım. Kutsal Kitap’a göre yeniden evlenebilir miyim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries