settings icon
share icon
Soru

Boşanmış bir kadınla evlenen bir erkek kilise önderliğinde hizmet edebilir mi?

Yanıt


Bir geri plan olarak, lütfen “tek karılı” olmakla ilgili olan 1 Timoteos 3:2, 12 ve Titus 1:6ayetlerini ele alan makalemizi okuyun. “Tek karılı” olma niteliği bazı durumlarda boşanmış ve yeniden evlenmiş bir erkeği kilise önderliğinde hizmet etmekten diskalifiye edebilse de, daha da zor olan soru, kendisi hiçbir zaman boşanmamış ancak daha önce boşanmış olan bir kadınla evli olan bir erkekle ilgilidir. Tam olarak bu konuyu ele alan bir ayet yoktur ancak uygulanabilecek Kutsal Kitap ilkeleri vardır.

Birinci Timoteos 3:11 bu konuyla ilgili olan ilginç bir ayettir. Bu ayetin kilise görevlilerinin eşlerinden mi yoksa kilise görevlisi olan kadınlardan mı söz ettiği çok açık değildir. Pavlus’un 8-10 ve 12-13 ayetlerde kilise görevlilerinin niteliklerini sayarken arada kilise görevlisi kadınların da niteliklerini sayması tuhaf olacağından “kilise görevlileri”nin eşleri yorumu daha olasıdır. Bunu aklımızda tutarak, kilise görevlilerinin karıları için “tek kocanın karısı” diye bir nitelik verilmediğine dikkat etmek önemlidir. “Ayıplanacak bir yanı olmayan” ya da “suçlanamaz” gibi bir şart da yoktur. Kadınlardan istenilen nitelikler şunlardır: “ağırbaşlı olmalı; iftiracı değil, ama ölçülü ve her bakımdan güvenilir olmalı” (1. Timoteos 3:11).

Bu soruyla bağlantılı olan birçok konu vardır. Kadın, zinacı ya da suiistimalci, dayakçı bir kocanın masum eşi miydi? Boşanma gerçekleştiğinde kadın inanlı mıydı? Kadının eski kocası hâlâ sorunlar ve çatışmalar çıkarıyor mu? Bu soruların her biri üzerinde düşünülmelidir. Ancak konu, ihtiyarlar ve kilise görevlilerinden talep edilen “eleştirilecek yönü olmayan /ayıplanacak yanı olmayan” nitelikte son bulur. Kadının boşanmış olması topluluk içinde kötü bir tanıklık oluşturuyor mu? Potansiyel bir kilise önderi, gerçekten de, saygıya değer ve bir örnek olarak izlenebilecek, Tanrı yolunda bir adam olarak görülebilir mi?

Bu soru evrensel olarak yanıtlanabileceğe benzemiyor. Konu içinde göz önünde bulundurulması gereken birçok etken vardır. Bu konuyla karşı karşıya olan bir kilise, durumu dua dolu bir tutumla incelemeli ve mümkün olduğu kadar, potansiyel önderin “eleştirilecek yönü olmayan” biri sayılıp sayılamayacağını anlamaya çalışmalıdır. Kilisenin tanıklığına potansiyel bir hasar geleceği gibi bir tehlike sezilmezse, o zaman boşanmış bir kadınla evlenmiş olan bir erkek kilise önderliği için düşünülebilir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Boşanmış bir kadınla evlenen bir erkek kilise önderliğinde hizmet edebilir mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries