settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap Boşanma Ve Yeniden Evlenme Konusunda Ne Der?

Yanıt


İlk olarak, kişi boşanma konusunda hangi görüşe inanırsa inansın Malaki 2:16’yı hatırlamak önemlidir: “İsrail'in Tanrısı RAB, ‘Ben boşanmadan nefret ederim’ diyor.” Kutsal Kitap’a göre evlilik yaşam boyu süren bir adanmışlıktır: “Şöyle ki, onlar artık iki değil, tek bedendir. O halde Tanrı'nın birleştirdiğini, insan ayırmasın” (Matta 19:6). Yine de Tanrı evliliklerin iki günahkâr insanı içerdiğini ve boşanmaların meydana geleceğini bilir. Eski Antlaşma’da Tanrı, boşananların, özellikle de kadınların haklarını korumak için bazı yasalar koymuştu (Yasa’nın Tekrarı 24:1-4). İsa bu yasaların, bu durum Tanrı’nın arzusu olduğundan ötürü değil, insanlar inatçı olduklarından ötürü verildiğine işaret etmişti (Matta 19:8).

Boşanmadan sonra yeniden evlenme konusu 1. Korintliler 7:10-11'de doğrudan ele alınmıştır: “Evlilereyse şunu buyuruyorum, daha doğrusu Rab buyuruyor: Kadın kocasından ayrılmasın. Ayrılırsa evlenmesin, ya da kocasıyla barışsın. Erkek de karısını boşamasın.” Dolayısıyla Kutsal Kitap'a göre boşanma olmamalı ve boşanma olursa da yeniden evlenilmemelidir.

Bu temel ilkenin iki olası istisnası vardır, bunlardan biri Pavlus'un aynı bağlamda ele aldığı konudur: imansız bir eş tarafından terk edilen bir imanlı "özgürdür" (1. Korintliler 7:15). İsa da Matta 5:32 ve 19:9'da "fuhuş dışında bir nedenle" der. Dolayısıyla, özgürlük ile fuhuş dışında bir nedenin tam olarak ne anlama geldiğine bağlı olarak, boşanmadan sonra yeniden evlenmeye izin verilen bazı durumlar olabilir. 1. Korintliler 7'de Pavlus'un imanlı eşin "özgür" olmasıyla ilgili savı kimin terk ettiğine dayanır. Örneği evliliği terk eden imansızdır ve imanlı masum olan taraftır.

İsa'nın Matta 5:32 ve 19:9'daki sözlerine daha yakından bakıldığında, "fuhuş dışında bir nedenle” ifadesi muhtemelen boşanma ve yeniden evlenme için Tanrı'nın iznini vermektedir. Birçok yorumcu Matta'daki bu "istisna maddesini" nişanlılık dönemindeki sadakatsizliğe atıfta bulunmak olarak anlar. Yahudi geleneklerine göre bir erkek ve bir kadın henüz nişanlı ya da "sözlü" iken bile evli sayılırlardı. Bu görüşe göre nişanlılık dönemindeki fuhuş, boşanma için tek geçerli nedendir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap Boşanma Ve Yeniden Evlenme Konusunda Ne Der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries