settings icon
share icon
Soru

İsa'nın Tanrı'nın biricik Oğlu olması ne anlama gelir?

Yanıt


"Biricik Oğul" sözü, Yuhanna 3:16'da geçer: "Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun." "Biricik Oğul" sözü, monogenes sözcüğünü tercüme etmektedir. Bu sözcük "tek," "bir tek" ve "biricik Oğul" olarak tercüme edilir.

Ancak "Biricik Oğul" sözü sorun oluşturmaktadır. Sahte öğretmenler, İsa Mesih'in Tanrı olmadığını, İsa'nın Üçlü Birlik'in İkinci Kişisi olarak özde Tanrı'yla eşit olmadığı gibi sahte bir öğretiye sarılmışlardır. "Biricik Oğul" sözünden, İsa'nın yaratılmış bir varlık olduğunu, çünkü birisinin Oğul olabilmesi için zamanda bir başlangıcı olması gerektiğini söylerler. Bunu yaparken bu sözün Grekçe bir sözün tercümesi olduğunu dikkate almazlar. Böyle olarak, metine Grekçe sözcüğün özgün anlamına bakmamız lazımdır.

Öyleyse monogenes ne anlama gelir? Greek-English Lexicon of the New Testament and Other Early Christian Literature'a göre (BAGD, 3.Baskı), monogenes sözcüğünün iki öncelikli tanımı vardır. Birinci tanımı, "belirli bir ilişki içinde kendi türünde sadece bir tane olana ait"tir. Yazarın, İbraniler 11:17'de sözcüğü İshak'tan İbrahim'in biricik oğlu olduğundan söz ederkenki kullanımındaki anlam budur. İbrahim'in birden fazla oğlu vardı ama İshak, Sara'dan olan oğluydu ve antlaşmanın tek oğluydu.

İkinci tanımı, "kendi türünde ya da sınıfında sadece bir tane olana ait, türünde eşsiz"dir. Yuhanna 3:16'da ima edilen anlam budur. Hatta Yuhanna, bu sözcüğü İsa'yla alakalı olarak kullanan tek Yeni Antlaşma yazarıdır (bkz. Yuhanna 1:14, 18; 3:16, 18; 1. Yuhanna 4:9). Yuhanna öncelikle İsa'nın Tanrı Oğlu olduğunu göstermekle ilgileniyordu (Yuhanna 20:31) ve bu sözcüğü, tüm inanlıların iman yoluyla Tanrı'nın oğulları ve kızları olmasından farklı olarak İsa'nın Tanrı'nın eşsiz benzersiz oğlu olduğunun altını çizmek için kullanmıştı.

Asıl önemli olan, "Baba" ve "Oğul" gibi, Tanrı ve İsa'yı tanımlayan sözcüklerin, bizim Üçlü Birlik'in farklı Kişileri arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı olması için kullanılan insani terimlerdir. Eğer insan bir baba ile insan bir oğul arasındaki ilişkiyi anlayabilirseniz, o zaman, Üçlü Birlik'in Birinci ve İkinci Kişileri arasındaki ilişkiyi kısmen anlayabilirsiniz. Eğer bu benzetmeyi çok ileri götürür ve (Yehova Şahitleri gibi) bazı Hristiyan tarikatların yaptığı gibi , İsa'nın Baba Tanrı tarafından "oluşturulduğu" ya da "yaratıldığı" anlamında doğduğunu öğretirseniz bu benzetme bozulur.

English

Türkçe anasayfaya dön
İsa'nın Tanrı'nın biricik Oğlu olması ne anlama gelir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries