settings icon
share icon
Soru

Bırakmak ve bağlanmak ne anlama gelir?

Yanıt


“Bu nedenle adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak.” (Yaratılış 2:24). Bu ayet başka dillerdeki çeşitli tercümelerde, “bırakıp yapışacak,” “bırakıp birleşecek,” “bırakıp onunla birlikte olacak” şekillerinde geçmektedir. Peki, ama annenizle babanızı bırakıp eşinize bağlanmak tam olarak ne anlama gelir?

Yaratılış 2’ci bölümde kaydedildiği gibi, Tanrı önce Adem’i, sonra Havva’yı yaratmıştır. Tanrı’nın kendisi onların kutsal evlilikte birleşmelerini tasarlamıştır. İkisinin tek beden haline geleceğini söylemiştir. Bu söz evlilikteki yakınlığın, asla başka birinin dahil edilmeyeceği bir sevgi etkinliğinin, bir resmidir. “Bağlanmak,” “yapışmak ya da “birleşmek” anlamına gelir. İki insanın tek bir varlık olarak eşsiz bir birleşmesidir. İşler iyi gitmediğinde pes etmediğimiz anlamına gelir. Sorunlar olduğunda onlar üzerinde konuşmak, dua etmek ve Tanrı’nın ikinizin de yüreğinde etkin olmasına güvenirken sabırlı olmak, hatalı olduğunuzda bunu kabul etmeye razı olmak, bağışlanma istemek ve Tanrı Sözü’nü düzenli okuyarak O’nun öğüdünü aramak da buna dahildir.

Eğer eşlerden biri hem ayrılıp hem bağlanmayı yerine getirmezse evlilikte sorunlar oluşur. Eğer eşler anne babalarını gerçekten bırakmayı reddederse çatışmalar ve stres oluşur. Anne babanızı bırakmak onları önemsemeyip ihmal etmek ve onlarla birlikte zaman geçirmemek anlamına gelmez. Anne babanızı bırakmak, evliliğinizin yeni bir aile oluşturduğunu ve bu yeni ailenin eski ailenizden daha yüksek bir öncelik taşıması gerektiği anlamına gelir. Eğer eşler birbirlerine bağlanmazlarsa, sonuç yakınlık ve birlik eksikliği olur. Eşinize bağlanmak, her an eşinizle birlikte olmak ya da evliliğinizin dışında anlamlı arkadaşlıklarınızın olmaması anlamına gelmez. Eşinize bağlanmak, eşinizle birleştiğiniz, hatta ona “yapışkanla yapışmış gibi yapıştığınız” anlamına gelir. Bağlanmak, zor zamanlara katlanacak ve Tanrı’nın tasarlamış olduğu güzel ilişki olacak bir evlilik oluşturmanın anahtarıdır.

Evlilik bağındaki “bırakıp bağlanmak” ayrıca Tanrı’nın Kendisiyle sahip olmamızı istediği birliğin de bir resmidir. “Tanrınız RAB'bin ardınca yürüyün, O'ndan korkun. Buyruklarına uyun, O'nun sözüne kulak verin. O'na kulluk edin, O'na bağlı kalın” (Yasa’nın Tekrarı 13:4). Hangi biçimi alırlarsa alsınlar bütün diğer tanrıları bırakıp Tanrımız olarak O’na bağlanmak anlamına gelir. Tanrı’ya, O’nun Sözü’nü okuyup O’nun üzerimizdeki yetkisine boyun eğdiğimizde bağlanırız. Bundan sonra O’nu yakından izlerken, eşinize bağlanmak üzere anne babadan ayrılma talimatının Tanrı’nın tasarlamış olduğu şekilde adanmışlık ve güveni keşfetmemiz için olduğunu görüyoruz. Tanrı, Kendi evlilik tasarımını ciddiye alır. Ayrılmak ve bağlanmak, evlenenler için Tanrı’nın planıdır. Tanrı’nın planını izlediğimizde hiçbir zaman hayal kırıklığına uğramayız.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bırakmak ve bağlanmak ne anlama gelir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries