settings icon
share icon
Soru

Bir kocada ne aramalıyım?

Yanıt


Hristiyan bir kadın bir koca aradığında “Tanrı’nın gönlüne uygun bir adam” aramalıdır (Elçilerin İşleri 13:22). Hepimizin en önemli ilişkimiz Rab İsa Mesih’le olan kişisel ilişkimizdir. Bu ilişki bütün diğer ilişkilerden önce gelir. Eğer Rab’le yukarı doğru olan ilişkimiz olması gerektiği gibiyse, o zaman çevremizle ilişkilerimiz de bu gerçeği yansıtacaktır. Bu yüzden potansiyel bir koca Tanrı Sözü’ne itaat içinde yaşayan ve hayatının Tanrı’yı yüceltmesini isteyerek yaşayan bir adam olmalıdır (1 Korintliler 10:31).

Aranacak diğer özelliklerden bazıları nelerdir? Elçi Pavlus, 1 Timoteos bölüm 3’de bize bir kocada aramamız gereken özellikleri bildirir. Bu ayetler, bir kilise topluluğundaki bir önderde aranan özelliklerdir. Ancak bu özellikler “Tanrı’nın gönlüne göre” yaşayan her adamın hayatını süsleyen özellikler olmalıdır. Söz konusu özellikler şu şekilde özetlenebilir: “Bir adam sabırlı ve davranışları ölçülü olmalıdır, gurur dolu olmamalı, akli tutumu ciddi ve dengeli olmalıdır, duygularına hakim olabilmelidir, başkalarına karşı lütufkâr davranmaya adanmış olmalıdır, sabırla öğretebilmelidir, ayyaş olmamalı, Tanrı’nın verdiği armağanların hiçbirini kontrolsüz bir şekilde kullanmamalıdır, şiddete yatkın olmamalıdır, hayatın ayrıntılarına fazlasıyla odaklanmak yerine Tanrı’ya odaklanmalı, çabuk öfkelenen ya da aşırı alıngan biri olmamalı, başkalarının aldığı armağanları kıskanmak yerine Tanrı’nın kendisine verdiklerinden ötürü minnettar olmalıdır.

Yukarıdaki özellikler olgun bir inanlı olma sürecinde kendine düşeni aktif bir şekilde yerine getiren bir erkeği tanımlar. Bir kadın, potansiyel bir koca olarak böyle bir adam aramalıdır. Evet, fiziksel çekicilik, benzer ilgi alanları, kuvvetli ve zayıf yönlerin birbirini tamamlaması ve çocuk sahibi olma arzusu da göz önünde bulundurulması gereken özelliklerdir. Ancak bunlar bir kadının bir erkekte araması gereken ruhsal özelliklerin yanında ikinci sırada yer almalıdır. Güvenebileceğiniz, saygı duyabileceğiniz ve Tanrı yolunda kendisini izleyebileceğiniz bir erkek, yakışıklı, ünlü, güçlü ya da paralı bir erkekten çok daha değerlidir.

Son olarak, bir koca “ararken,” Tanrı’nın hayatımızdaki iradesine boyun eğmeliyiz. Her kadın “beyaz atlı prensini” bulmak ister ama gerçekte büyük bir olasılıkla kendisinin sahip olduğu kusurlar kadar çok kusuru olan bir adamla evlenecektir. Bundan sonra Tanrı’nın lütfuyla yaşamlarının geri kalanını, birbirleriyle nasıl ortak olup, birbirlerine nasıl hizmet edebileceklerini öğrenmekle geçireceklerdir. Hayatımızın ikinci en önemli ilişkisi olan evliliğe duygusal bir bulutun altında değil, gözlerimiz iyice açık olarak girmeliyiz. En önemli ilişkimiz olan Rabbimiz ve Kurtarıcımız’la olan ilişkimiz hayatımızın odağı olmalıdır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir kocada ne aramalıyım?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries