settings icon
share icon
Soru

Zamanın sonunun belirtileri nelerdir?

Yanıt


Matta 24:5-8 bize zamanın sonunun yaklaştığını anlayabilmemiz için bazı önemli ipuçları verir: “Birçokları, `Mesih benim` diyerek benim adımla gelip birçok kişiyi aldatacaklar. Savaş gürültüleri, savaş haberleri duyacaksınız. Sakın korkmayın! Bunların olması gerek, ama bu daha son demek değildir. Ulus ulusa, devlet devlete savaş açacak; yer yer kıtlıklar, depremler olacak.” Sahte mesihlerin artışı, savaşların artışı ve kıtlıklar, salgın hastalıklar ve doğal afetlerin artışı zamanın sonunun belirtileridir. Ancak bu ayetlerde bize, aldanmamamızı, çünkü bu olayların sadece, doğum sancılarının daha başlangıcı olduğu sonun daha sonra geleceği konusunda bir uyarı verilmektedir.

Bazı yorumcular, her depreme, her politik çalkantıya ve İsrail’e yapılan her saldırıya zamanın sonunun hızla yaklaştığının kesin bir belirtisi olarak işaret ederler. Olaylar, son günlerin yaklaştığının birer işareti olabileceği halde, zamanın sonunun gelmiş olduğunu belirten işaretler olmaları gerekmez. Elçi Pavlus, son günlerin sahte öğretilerde belirgin bir artış getireceği konusunda bizleri uyarmıştır. “Ruh açıkça diyor ki, son zamanlarda bazıları yalancıların ikiyüzlülüğü nedeniyle aldatıcı ruhlara ve cinlerin öğretilerine kulak vererek imandan dönecek” (1 Timoteos 4:1). Son günler, gerçeğe aktif olarak “karşı koyan” insanların kötü karakterlerinden ötürü “çetin anlar” olarak tanımlanmıştır (2 Timoteos 3:1-9; ayrıca bkz. 2 Selanikliler 2:3).

Başka olası belirtiler, Yeruşalim’deki Yahudi tapınağının yeniden inşa edilmesi, İsrail’e karşı artan düşmanlık ve tek bir dünya hükümetine doğru ilerlemeleri içerecektir. Ancak zamanın sonunun en belirgin işareti, İsrail ulusudur. İsrail, 1948 yılında M.S.70 yılından beri ilk defa olarak egemen bir devlet olarak kabul edildi. Tanrı, İbrahim’e soyundan gelenlerin Kenan diyarına “sonsuz bir miras” olarak sahip olacaklarını vaat etmişti (Yaratılış 17:8) ve Hezekiel de İsrail’in fiziksel ve ruhsal bakımdan dirileceği hakkında peygamberlik etmişti (Hezekiel bölüm 37). Kıyamet bilimde İsrail’in ön planda olmasından ötürü, İsrail’in kendi ülkesinde bağımsız bir ulus olması, zamanın sonuyla ilgili peygamberliklerin ışığında önemlidir (Daniel 10:14; 11:41; Vahiy 11:8).

Bu belirtileri aklımızda tutarak, zamanın sonuyla ilgili beklentiler konusunda bilge ve ayırt edici olabiliriz. Ancak, bu tekil olayları zamanın sonunun yakında geleceğinin açık bir belirtisi olarak yorumlamamalıyız. Tanrı bizlere hazırlıklı olmamız için yeteri kadar bilgi vermiştir ve bizden beklenen de budur.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Zamanın sonunun belirtileri nelerdir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries