settings icon
share icon
Soru

Tanrı bize başa çıkabileceğimizden daha fazlasını vermemeyi vaat etti mi?

Yanıt


Birinci Korintliler 10:13 şöyle der: “Herkesin karşılaştığı denemelerden başka denemelerle karşılaşmadınız. Tanrı güvenilirdir, gücünüzü aşan biçimde denenmenize izin vermez. Dayanabilmeniz için denemeyle birlikte çıkış yolunu da sağlayacaktır.” Bu ayet bize harika bir prensip öğretiyor. Eğer biz O’na aitsek, Tanrı bizim taşıyamayacağımız hiçbir zorluğun hayatımıza girmesine izin vermez. Yolumuza çıkan her denenme ve sınanmayla birlikte Tanrı bize karşı sadık kalacaktır; sınanmaya katlanabilmemizin bir yolunu sağlayacaktır. Günaha teslim olmak zorunda değiliz. Her koşulda Tanrı’ya itaat edebiliriz.

Bu nedenle, Hıristiyan yürüyüşümüzde ilahi bir teşviğe sahibiz. “Bizi kötülükten kurtar” (Matta 6:13) duası yanıtlanacaktır. Ancak, bu vaatler asla sorun yaşamayacağımız anlamına gelmez; aksine, İsa “Dünyada sıkıntınız olacak” demiştir (Yuhanna 16:33a). Ancak anahtar, İsa’nın bundan sonraki sözlerindedir: “Ama cesur olun, ben dünyayı yendim” (Yuhanna 16:33b).

Pavlus ve arkadaşları, müjdeyi yeni alanlara götürürken şiddetle denendiler. Onun bu konuyla ilgili tanıklığı şöyledir: “Dayanabileceğimizden çok ağır bir yük altındaydık. Öyle ki, yaşamaktan bile umudumuzu kesmiştik. Ölüme mahkûm olduğumuzu içimizde hissettik” (2.Korintliler 1:8-9). Görünüşe göre Paul, dayanabileceğinin ötesinde denenmişti: “dayanabileceğimizden çok ağır.” Bu da bizi başka bir gerçeğe götürüyor: bizim denenme ve ayartılmaya dayanma kuvvetimiz kendimizden değil, Tanrı’tan gelir. Pavlus’un bundan sonra söylediği şey de aynen böyledir: “Bu, kendimize değil, Tanrı’ya güvenmemiz için oldu” (2.Korintliler 1: 9). Pavlus, kurtarışı için Rab’be övgülerle devam eder (ayet 10) ve kilisenin dualarının etkinliğini vurgular (ayet 11).

Yolumuza çıkan her şeyin, bizi ayartan her şeyin, başımıza gelen herhangi bir trajedinin üstesinden Tanrı'nın gücüyle gelebiliriz. Her şeyde, Mesih aracılığıyla ruhsal zafere ulaşabiliriz. Hayat kolay değildir. Çoğu zaman bir “kaçış yolu”na ihtiyacımız olur. Hayat zordur, ama onu Tanrı'nın lütuf dolu vaatlerine güvenle göğüsleyebiliriz.

Mesih’te “galiplerden üstünüz” (Romalılar 8:37). “Çünkü Tanrı’dan doğmuş olan herkes dünyayı yener. Bize dünyaya karşı zafer kazandıran imanımızdır” (1. Yuhanna 5:4). Dünyanın denenme ve ayartılmalarını “yenmek”, tıpkı Davut’un Tanrı’nın gücüyle Golyat’a üstün gelmesi gibi, onlara üstün gelmektir. Kötü planlar ve hoş olmayan koşullar günü kazanamaz. “Gençliğimden beri bana sık sık saldırdılar, ama yenemediler beni” (Mezmur 129:2). Denenmelerimizin bir nedeni vardır, Tanrı’nın silahlarına ve dua ayrıcalığına sahibiz ve Tanrı, denenmelerimizin imanımızı yenmemesini sağlayacaktır. Tanrı’nın çocukları olarak konumumuz güvendedir; bütün bu denenmelerden sağlam olarak çıkacağız. “Eminim ki . . . ne de yaratılmış başka bir şey bizi Rabbimiz Mesih İsa’da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir” (Romalılar 8:38-39).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı bize başa çıkabileceğimizden daha fazlasını vermemeyi vaat etti mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries