settings icon
share icon
Soru

Bağışlanamaz günah nedir?

Yanıt


"Bağışlanamaz günah" ya da "Kutsal Ruh'a küfür etmek"ten Markos 3:22-30 ve Matta 12:22-32'de söz edilmiştir.

"Küfür" sözü, genel olarak "meydan okuyan saygısızlık" olarak tanımlanabilir. Bu terimi, Tanrı'ya küfür etmek ya da Tanrı'yla ilgili şeyleri kasten aşağılamak gibi günahlar için kullanırız. Bu ayrıca Tanrı'ya bir kötülük atfetmekte ya da O'na atfedilmesi gereken bir iyiliği inkâr etmektedir. Ancak bu küfür, Matta 12:31'de, "Kutsal Ruh'a karşı küfür" adı verilen özel bir küfürdür. Bu ayetlerde İsa'nın Kutsal Ruh'un gücüyle mucizeler yarattığına tanık olan Ferisiler, O'nun Baalzevul adlı cinin yönetiminde olduğunu iddia etmişlerdi (Matta 12:24). İsa, "Kutsal Ruh'a karşı küfür etmek" için tam olarak ne yapmış olduklarını Markos 3:30'da çok açık bir şekilde bildirmiştir.

Bu küfür, (yeryüzünde bir insan olan) İsa Mesih'i cinlenmiş olmakla suçlamakla ilgilidir. Kutsal Ruh'a karşı küfür etmenin (Hananya ve Safira'nın Elçileri İşleri 5:1-10'da Tanrı'ya karşı yalan söyleyerek yaptıkları gibi) başka yolları da vardır ama İsa'yı suçlamak bağışlanamaz günahtı. Kutsal Ruh'a karşı olan bu kesinlikle bağışlanamaz günah bugün işlenemez.

Günümüzdeki tek bağışlanamaz günah, devam eden inançsızlıktır. İnançsızlık içinde ölen biri için hiçbir şekilde bağışlanma yoktur. Yuhanna 3:16 bize, "Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu'nu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun" der. Bir insanın bağışlanamaması için tek yolu onun "iman edenler" arasında olmamasıdır. İsa, "Yol, gerçek ve yaşam Ben'im. Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez" demiştir (Yuhanna 14:6). Kurtuluşun tek yolunu reddetmek, kendini sonsuzluğu cehennemde geçirmeye mahkûm etmektir çünkü tek bağışlamayı reddetmek tabii ki bağışlanamaz bir şeydir.

Birçok insan, Tanrı'nın bağışlayamayacağı ya da bağışlamayacağı bir günah işlediklerinden korkar ve ne yaparlarsa yapsınlar kendileri için hiçbir umut olmadığını düşünür. İblis, bizim bu yanlış kanı altında çalışmaya devam etmemizden çok hoşlanır. Gerçek şudur ki, eğer birisinde böyle bir korku varsa, o kişinin sadece Tanrı'nın önüne çıkıp, o günahı itiraf edip, ondan tövbe edip Tanrı'nın bağışlama vaadini kabul etmesi gerektir. "Ama günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır" (1 Yuhanna 1:9). Bu ayet bizlere Tanrı'nın ne kadar kötü olursa olsun, eğer Tanrı'ya tövbeyle yaklaşırsak O'nun her günahı bağışlamaya hazır olduğu konusunda güvence verir. Bugün bir günah yükünün altında eziliyorsanız, Tanrı kolları sevgiyle açılmış olaraktan Kendisine yaklaşmanızı beklemektedir. Bunu yapanları hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmaz ve her zaman bağışlar.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bağışlanamaz günah nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries