settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap asi bir çocuk konusunda ne yapmamızı söyler?

Yanıt


Bir çocuk, çeşitli nedenlerden ötürü asilik yapıyor olabilir. Sert, sevgisiz ve eleştiren türde anne babalar olmak çocuklarda hemen hemen her zaman bir tür asiliğe neden olur. Bu tür bir davranış karşısında en uysal çocuk bile, içinden ya da dışından, asilik eder. Anne babalar doğal olarak bu tür tutumlardan kaçınmalıdırlar. Buna ek olarak, kendi kimliklerini bulma ve kendi hayatlarını kurma sürecinde olmalarından ötürü ailelerinden yavaş yavaş uzaklaşmakta olan ilk gençlik yıllarındaki gençlerin anne babalarına karşı belirli ölçüde asilik yapması doğaldır.

Asi çocuğun inatçı olduğunu varsayarsak, sınırları zorlayamaya yatkın, kontrolü ele geçirmek için büyük bir arzu duyan ve her türlü otoriteye karşı kendini adamış olması doğal olacaktır. Yani, asilik onun göbek adıdır. Buna ek olarak bu inatçı ve asi çocuklar çoğu kez çok akıllıdır ve durumları çok hızlı bir şekilde çözüp onların ve etraflarındaki insanların yönetimini ele geçirmenin yollarını bulabilirler. Bu çocuklar anne babalarının sabrını çok zorlayabilir ve onlar için çok yorucu bir sorun oluşturabilir.

Çok şükür ki, çocukları oldukları kişi yapanın Tanrı olduğu doğrudur. Tanrı onları sever ve anne babaları bu zorluk karşısında kaynaksız bırakmamıştır. Asi, inatçı bir çocuğa lütufla davranmak konusunu ele alan Kutsal Kitap ilkeleri vardır. İlk olarak, Süleyman'ın Özdeyişleri 22:6 bize, "Çocuğu tutması gereken yola göre yetiştir, yaşlandığında o yoldan ayrılmaz" der. Bütün çocukların tutması gereken yol Tanrı'ya giden yoldur. Çocuklara Tanrı Sözü'nü öğretmek, bütün çocuklar için çok önemlidir. Tüm çocukların Tanrı'nın kim olduğunu ve O'na en iyi nasıl hizmet edileceğini anlaması gerekir. İnatçı çocuğun durumunda onu neyin motive ettiğini yani kontrolü ele geçirmenin motive ettiğini anlamak onun "yolunu" bulmasına yardımcı olmakta epey etkili olacaktır. Asi çocuk, dünyayı yönetenin kendisi değil, Tanrı olduğunu ve kendisinin de yapılması gerekenleri Tanrı'nın istediği şekilde yapması gerektiğini anlamalıdır. Bu da anne babanın bu gerçek konusunda tamamen ikna olmuş olmalarını ve ona göre yaşamalarını gerektirir. Kendisi Tanrı'nın isteğine karşı asilik içinde olan bir anne ya da baba çocuğunu boyun eğmeye ikna edemeyecektir.

Kuralları yapanın Tanrı olduğu yerleşik bir gerçek haline geldikten sonra anne baba, çocuğun aklında kendilerinin Tanrı'nın araçları olduklarını ve Tanrı'nın aileleri için planını yerine getirmek için gereken her şeyi yapacaklarını yerleştirmelidir. Asi bir çocuğa, Tanrı'nın anne babalar için planının yönetmek ve çocuklar için planının ise izlemek olduğu öğretilmelidir. İnatçı bir çocuk kararsızlığı bir kilometre öteden anlayabilir ve liderlik boşluğunu doldurup kontrolü eline alma fırsatına hemen atlar. Otoriteye boyun eğme ilkesi, inatçı çocuk için çok önemlidir. Eğer boyun eğme, çocukken öğrenilmezse çocuk gelecekte, işverenler, polis, mahkemeler ve askeri liderler dahil, her türlü otoriteyle çatışma içinde olur.

Romalılar 13:1-5, üzerimizde yetki sahibi olanların Tanrı tarafından oraya konulmuş oldukları ve onlara boyun eğmemiz gerektiğini açıkça bildirir.

Ayrıca inatçı bir çocuk kurallar ya da yasalara ancak ona mantıklı geldiklerinde gönüllü olarak uyacaktır. Ona sürekli olarak, işleri Tanrı'nın onların yapılmasını istediği şekilde yaptığımızı ve gerçeğin üzerinde pazarlık edilebilecek bir şey olmadığını tekrar ederek kural için sağlam bir neden verin. Tanrı'nın anne babalara çocuklarını sevme ve disiplin etme sorumluluğunu verdiğini ve bunu yerine getirmemenin anne babaların Tanrı'ya itaatsizlik etmekte olduğu anlamına geleceğini açıklayın. Ancak mümkün olduğu zaman, çocuğa kararların verilmesine yardım etme fırsatları verin ki kendisini tamamen güçsüz hissetmesin. Örneğin, kiliseye gitmek üzerinde pazarlık edilecek bir şey değildir çünkü Tanrı diğer inanlılarla bir araya gelmemizi buyurur (İbraniler 10:25), ama çocuklar (mantık çerçevesi içinde) ne giyecekleri, ailenin kilisede nerede oturacağı vb. konularında söz sahibi olabilirler. Her birine, aile tatilini planlamak gibi fikirler verebilecekleri projeler sağlayın.

Ayrıca, anne babalık tutarlılık ve sabırla yerine getirilmesi gereken bir iştir. Anne babaların öfkeyle seslerini yükseltmemeleri, ellerini kaldırmamaları ya da öfkeyle zıvanadan çıkmamaya çalışmaları lazımdır. Böyle şeyler yapmanız, inatçı bir çocuğa özlemini çektiği bir kontrol hissi verecek ve sizi duygusal olarak tepki verdirecek noktaya getirene kadar çileden çıkararak sizi nasıl kontrolü altına alabileceğini çabucak çözecektir. Bu çocuklarla fiziksel disiplin işe yaramaz çünkü anne babalarını kırılma noktasına kadar zorlamaktan o kadar çok zevk alırlar ki, bir parça acının buna değer bir bedel olduğunu düşünürler. İnatçı çocukların anne babaları sık sık çocukların popolarına şaplak atılırken kendilerine güldüklerini bildirmişlerdir, bu yüzden onlar için en iyi disiplin yöntemi popolarına şaplak atmak olmayabilir. Hayatta Ruh'un sabır ve özdenetim gibi Hristiyan meyvelerinin (Galatyalılar 5:23) en çok gerektiği yer, inatçı bir çocukla başa çıkmak olabilir.

Bu çocuklara anne babalık etmek insanı ne kadar kızdırıp çileden çıkaran bir şey olsa da, anne babalar Tanrı'nın bizi dayanabileceğimizin ötesinde sınamayacağı vaadinden teselli bulabilirler (1 Korintliler 10:13). Eğer Tanrı onlara inatçı bir çocuk verdiyse, anne babalar Tanrı'nın bir hata yapmadığından ve onlara yapmaları gereken işi yapmak için ihtiyaçları olan yol gösterim ve kaynakları sağlayacağından emin olabilirler. "Sürekli dua edin" (1 Selanikliler 5:17) sözleri bir anne babanın hayatında belki de hiçbir zaman inatçı bir çocuk karşısında olduğu kadar anlamlı olmamıştır. Bu çocukların anne babaları, Rab'bin önünde dizlerinin üzerinde bilgelik isteyerek epey vakit geçirirler ve Rab de bu bilgeliği sağlamayı vaat etmiştir (Yakup 1:5). Son olarak, iyi yetiştirilen inatçı çocukların çok başarılı yetişkinler olduğu bilgisinde teselli vardır. İnatçı çocukların birçoğu, birçok yeteneklerini, sabırlı ve gayretli anne babalarının çabaları sonucu sevip saydıkları Rab'be hizmette kullanan cesur, adanmış Hristiyanlar haline gelmişlerdir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap asi bir çocuk konusunda ne yapmamızı söyler?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries