settings icon
share icon
Soru

Yaşam soluğu nedir?

Yanıt


Tanrı'nın yaratıcı işinin doruğu, insanı olağanüstü bir şekilde yaratmasıydı. "RAB Tanrı Adem’i topraktan yarattı ve burnuna yaşam soluğunu üfledi. Böylece Adem yaşayan varlık oldu” (Yaratılış 2:7). Göklerin ve dünyanın en yüce Yaratıcısı, insanı yaratırken iki şey yaptı. İlk olarak, onu topraktan yarattı ve ikinci olarak da, Kendi nefesini Adem'in burun deliklerine üfledi. Bu da insanı, Tanrı'nın bütün diğer yaratıklar arasından ayırıp yüceltti.

Bu ayetler insanın yaratılışı hakkında üç önemli gerçek içerir. Bunlardan birincisi, insanı Tanrı’nın ve sadece Tanrı'nın yarattığıdır. İnsan başka yaratıklardan evrim geçirerek oluşmamıştır. İnsanı kişisel olmayan güçler oluşturmamıştır. İnsanı, tüm hücreler, DNA, atomlar, moleküller, hidrojen, protonlar, nötronlar veya elektronlar yaratmamıştır. Bunlar sadece kişinin fiziksel bedenini oluşturan maddelerdir. İnsanı RAB Tanrı biçimlendirdi. RAB Tanrı bu maddeleri yarattı, sonra da bu maddeleri insanı yaratmak için kullandı.

I>Yarattı kelimesi , İbranice yatsar'ın "kalıp, şekil vermek veya şekil veya biçimlendirmek" anlamına gelen bir çevirisidir. Gözümüzün önünde, bir şey yaratmak için zekâ ve güce sahip bir çömlekçi canlanıyor. Tanrı, zihninde insan imajı olan ve bu imajı hayata geçirmek için gereken güce ve zekâya sahip olan Usta Çömlekçi’dir. Tanrı, tam olarak istediği şeyi yapmak için hem her şeyi bilen ve hem de her şeyi yapabilme gücüne sahip olandır.

İkincisi, Tanrı insana kendi yaşam soluğunu üflemiştir. İnsan “toprak” ya da fiziksel madde olmaktan daha fazlasıdır. İnsanın bir ruhu vardır. Bunu gözümüzün önünde şöyle canlandırabiliriz: Adem'in bedeni Tanrı tarafından yeryüzünün toprağından daha yeni biçimlendirildiğinde, yerde cansız bir insan bedeni yatıyordu. Sonra Tanrı eğilip kendi “soluğunu” insanın burun deliklerine üfledi; Tanrı yaşam kaynağıdır ve insanın içine yaşamı doğrudan yerleştirmiştir. Bu yaşam veren soluk, İsa öğrencilerine Yuhanna 20:22'da yeni yaşam aktarırken yine görülüyor.

Üçüncü olarak, Yaratılış 2:7 bize insanın yaşayan can olduğunu söylüyor. Can ’ın İbranicesi nephesh’tir, “canlı, nefes alan, bilinçli ve yaşayan bir varlık” anlamındadır. İnsan, Tanrı kendisine hayat verene dek, yaşayan can haline gelmedi. İnsan, fiziksel, canlı, akıllı ve ruhsal bir varlık olarak, dünyada yaşayan tüm diğer varlıklar içinde benzersizdir.

Peki, Tanrı’nın soluğu nedir? Tanrı'nın, insanı canlandırmak için ona verdiği Kendi yaşamı ve gücüdür. I>Ruh için İbranice sözcük ruach, “rüzgâr, nefes, hava, ruh” anlamına gelir. Tanrı'nın yaşamı hiç bitmez; insanın da maddesel olmayan kısmını sonsuz yaşaması üzere tasarlamıştır. Tek soru, nerede yaşayacak olduğumuzdur.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Yaşam soluğu nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries