settings icon
share icon
Soru

Yakarış duası nedir?

Yanıt


Tanrı'ya, O'na tapınmak, günahlarımızı itiraf etmek ve bağışlanma dilemek, nimetleri için O'na teşekkür etmek, kendimiz için bir şeyler istemek ve/veya başkalarının ihtiyaçları için dua etmek gibi çeşitli nedenlerle duada yaklaşırız. Kutsal Kitap'ta "yakarış" olarak çevrilen İbranice ve Grekçe sözcükler kelimenin tam anlamıyla "istek veya dilek" anlamına gelir, bu nedenle yakarış duası Tanrı'dan bir şey istemektir. Başkaları için yapılan istek duasının aksine, yakarış duası genellikle dua eden kişinin kendisi için bir istektir.

Kutsal Kitap birçok yakarış duası içerir. Örneğin, Mezmurlar'da birçok örnek bulunur. Davut’un mezmurları, Mezmur 4:1’de merhamet için, Mezmur 5:8’de yol gösterim için, Mezmur 6:4’de kurtarılmak için, Mezmur 7:1’de zulümden kurtuluş için vb. yakarış dualarıyla doludur. Daniel, Kral Darius'un kralın kendisi dışında herhangi bir tanrıya dua etmeyi yasaklayan bir ferman yayınladığını öğrendiğinde, bu korkunç durumda Tanrı’dan yardım isteyerek dua etmenin yanı sıra şükran dualarıyla Tanrı'ya dua etmeye devam etti.

Yeni Antlaşma’da, İsa bize Matta 6: 11'deki günlük ekmeğimizi istememizi söyler ki bu da yakarış duası sınıfına girer. Ek olarak, Luka 18:1-8’de İsa bize ihtiyacımız olan şey için dua etmekten vazgeçmememizi öğretir. Ancak Yakup Kitabı’nda bir denge buluyoruz: Bir yandan elde edemiyoruz, çünkü Tanrı’dan dilemiyoruz (Yakup 4:2). Diğer yandan, dilediğimiz zaman da dileğimize kavuşamıyoruz, çünkü kötü amaçla, tutkularımız uğruna kullanmak için diliyoruz (Yakup 4:3). Belki de yakarışlara yaklaşmanın en iyi yolu, çocukların iyi kalpli babalarıyla konuştuğu gibi, Tanrı’dan dürüstçe istemektir, ancak bu yakarış O’nun iradesine tamamen teslim olarak, “Senin istediğin olsun” (Matta 26:39) sözleriyle son bulmalıdır.

Elçi Pavlus Efeslilere (ve bize),“Tanrı’nın tüm silahlarını” kuşanmamız gerektiğini anlattıktan sonra (Efesliler 6:13-17), uyanık kalıp, “tüm kutsallar için yalvarışlarda bulunarak” Ruh’ta dua etmelerini tavsiye etti (Efesliler 6:18). Açıkça görüldüğü gibi, yalvarış duaları tüm Hristiyanlar’ın içinde bulunduğu ruhsal savaşın bir parçasıdır. Pavlus ayrıca Filipi kilisesini duada, özellikle de şükran ve yakarış dualarında sadık kalarak kaygılarını hafifletmeleri için teşvik eder. Bunun, “Tanrı’nın her kavrayışı aşan esenliğinin Mesih İsa aracılığıyla yüreklerinizi ve düşüncelerinizi korumasını” sağlayacak formül olduğunu söyler (Filipililer 4:6-7).

Burada yakarış duasının bir başka önemli yönü olan Rab İsa Mesih'e olan inancın gerekliliğini görüyoruz: Mesih’e ait olanlar, duada bizim adımıza aracılık eden Kutsal Ruh’a da sahiptir. Tanrı'ya yaklaştığımızda çoğu zaman ne ya da nasıl dua edeceğimizi bilmediğimiz için, Ruh duada bizim için aracılık eder ve dua eder, yalvarışlarımızı yorumlar, böylece denemeler ve yaşamın kaygıları bizi bunalttığında, lütuf tahtının önünde bizi desteklerken yalvarış dualarımıza yardım etmek için yanımıza gelir (Romalılar 8:26).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Yakarış duası nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries