settings icon
share icon
Soru

Yabes’in duası nedir?

Yanıt


Yabes’in duası bir soyağacındaki tarihsel bir notta bulunur: “Yabes kardeşlerinden daha saygın biriydi. Annesi, ‘Onu acı çekerek doğurdum’ diyerek adını Yabes koymuştu. Yabes, İsrail’in Tanrısı’na, ‘Ne olur, beni kutsa, sınırlarımı genişlet!’ diye yakardı, ‘Elin üzerimde olsun, beni kötülükten koru. Öyle ki, acı çekmeyeyim.’ Tanrı onun yakarışını duydu” (1. Tarihler 4:9–10). Bu dua, Dr. Bruce Wilkinson ile David Kopp tarafından yazılan, The Prayer of Jabez Breaking Through to the Blessed Life [Yabes’in Duası: Kutsanmış Yaşama Geçiş] (2000) adındaki çok satan bir kitabın yayınlanmasından ötürü çok iyi bilinen bir dua haline gelmiştir.

Yabes hakkında Yahuda’nın soyundan geldiği, saygın biri olduğu ve doğumu çok acı veren bir doğum olduğu için annesinin adını (“üzüntülü” ya da “üzüntü veren” anlamında) “Yabes” koyduğundan başka bir şey bilinmemektedir. Yabes duasında Tanrı’ya yakararak O’ndan korunma ve kutsanma ister. “Acılar adamı” olan Yabes bir kelime oyunu oynayarak Tanrı’dan isminin hem hatırlattığı hem de haber verdiği kederden kendisini uzak tutmasını ister.

Yabes'in 1.Tarihler 4:10'daki duası dört şey için acil bir istek içerir: 1) Tanrı'nın kutsaması. Yabes, İsrail'in Tanrısı'nın tüm bereketin kaynağı olduğunu kabul eder ve Tanrı'dan lütuf diler. Hiç kuşkusuz bu istek kısmen de olsa Tanrı'nın İbrahim'e ve soyuna verdiği bereket vaadine dayanmaktadır (Yaratılış 22:17).

2) Toprakların genişletilmesi. Yabes tüm çabalarında zafer ve refah için dua eder ve yaşamının artışla işaretlenmesini ister.

3) Tanrı'nın elinin varlığı. Bu, Yabes'in Tanrı'nın rehberliğini ve O'nun gücünün günlük yaşamında belirgin olmasını isteme şekliydi.

4) Zarardan korunma. İsa öğrencilerine şu şekilde dua etmelerini öğretti: "Göklerdeki Babamız . . . bizi kötü olandan kurtar" (Matta 6:9, 13). Yabes kendisini koruyan Tanrı'ya güvenle bakar.

Yabes’in duasındaki amacı kederden uzak yaşamaktı ve onun hakkında okuduğumuz son şey Tanrı'nın duasını işittiği ve yanıtladığıdır. Süleyman'ın bilgelik için ettiği alçakgönüllü dua gibi (1.Krallar 3:5-14), Yabes’in kutsanma için ettiği içten dua da yanıtlanmıştır. Yabes’in tadını çıkarttığı başarı, başlangıcındaki üzüntüsünden daha fazla oldu. Yabes’in duası, Yabes isminden daha ağır basmıştı.

Yabes’in duası, duayı yaşamımızda nasıl bir öncelik haline getirmemiz gerektiğine dair iyi bir örnektir. İhtiyaç anında yardım için her zaman Tanrı'ya bakmalıyız ve isteklerimizi doğrudan lütuf tahtına götürebiliriz (İbraniler 4:16). Hanna, Yunus, Hizkiya, Pavlus'un duaları ve tabii ki Rabbimizin örnek duası (Matta 6:9-13) ile birlikte, Yabes'in duası da, Tanrı'nın bir çocuğunun alçakgönüllülük, iman ve Tanrı'nın iyiliğine güvenerek Yüceler Yücesi'ne yaklaşmasının harika bir örneğini sunar.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Yabes’in duası nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries