settings icon
share icon
Soru

Vahiy 22:18-19’un uyarısı Kutsal Kitap’ın bütünü için mi, yoksa sadece Vahiy Kitabı için midir?


Vahiy 22:18-19 Kutsal Kitap’ın metnini değiştirmeye çalışan herkes için bir uyarı içerir: “Bu kitaptaki peygamberlik sözlerini duyan herkesi uyarıyorum! Her kim bu sözlere bir şey katarsa, Tanrı da bu kitapta yazılı belaları ona katacaktır. Her kim bu peygamberlik kitabının sözlerinden bir şey çıkarırsa, Tanrı da bu kitapta yazılı yaşam ağacından ve kutsal kentten ona düşen payı çıkaracaktır.” Bu ayetler Kutsal Kitap’ın bütününden mi, yoksa sadece Vahiy Kitabı’ndan mı söz etmektedir?

Bu uyarı özellikle Vahiy Kitabı’nın mesajını çarpıtanlar için verilmiştir. Vahiy Kitabı’nın yazarı ve Elçi Yuhanna’ya görümü veren İsa’nın Kendisidir (Vahiy 1:1). Böyle olduğundan, kitabı bu peygamberliklerin kesinliğini onaylayarak sonlandırır. Bunlar O’nun sözleridir ve onları ister eklemeler, ister çıkartmalar, ister uydurmalar, ister değiştirmeler, ister kasıtlı yanlış yorumlar yoluyla olsun herhangi bir şekilde çarpıtma konusunda uyarıda bulunur. Uyarı çok açık ve dehşetlidir. Vahiy Kitabı’nda yer alan belalar, kitabın içindeki vahiyleri değiştirmekten suçlu olan kişilerin üzerine inecektir ve bunu yapanlar cennette sonsuz yaşamdan pay almayacaklardır.

Vahiy 22:18-19’daki uyarı kesinlikle Vahiy Kitabı için olduğu halde, arkasındaki ilke, Tanrı Sözü’nü kasıtlı olarak çarpıtan herkes için geçerlidir. Musa da, İsrailliler’e, Rab’bin buyruklarını dinleyip onlara itaat etmeleri ve Tanrı’nın Sözü’ne bir şey ekleyip ondan bir şey çıkartmamaya dikkat etmelerini söylediği Yasa’nın Tekrarı 4:1-2’de benzer bir uyarıda bulunmuştur. Süleyman’ın Özdeyişleri 30:5-6 Tanrı Sözü’ne bir şeyler eklemek isteyen herkese benzer bir öğütte bulunur: Bu kişi azarlanacak ve yalancı olduğu ortaya çıkarılacaktır. Vahiy 22:18-19’daki uyarı özellikle Vahiy Kitabı hakkında olduğu halde, ilkesi Tanrı Sözü’nün bütününe uyarlanmalıdır. Kutsal Kitap’ın mesajını çarpıtmamak için Kutsal Kitap’ı dikkat ve saygıyla ele almalıyız.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Vahiy 22:18-19’un uyarısı Kutsal Kitap’ın bütünü için mi, yoksa sadece Vahiy Kitabı için midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries