settings icon
share icon
Soru

İsa Cennet’e Giden Tek Yol Mudur?

Yanıt


Evet, İsa cennete giden tek yoldur. Böylesine ayrıcalıklı bir ifade kafa karıştırabilir, şaşırtabilir ve hatta rahatsız edebilir, ancak yine de doğrudur. Kutsal Kitap kurtuluş için İsa Mesih'ten başka bir yol olmadığını öğretir. İsa'nın kendisi Yuhanna 14:6'da şöyle der: “Yol, gerçek ve yaşam Ben'im. Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez” (Yuhanna 14:6). O, birçok yoldan biri gibi bir yol değildir; O, tek ve biricik olan yoldur. Ünü, başarısı, özel bilgisi ya da kişisel kutsallığı ne olursa olsun, hiç kimse İsa aracılığıyla gelmedikçe Baba Tanrı'ya ulaşamaz.

İsa çeşitli nedenlerden dolayı cennete giden tek yoldur. İsa Kurtarıcı olarak "Tanrı tarafından seçilmiştir" (1 Petrus 2:4). İsa gökten inen ve oraya geri dönen tek kişidir (Yuhanna 3:13). Kusursuz bir insan hayatı yaşamış olan tek kişidir (İbraniler 4:15). Günah için tek kurban O'dur (1.Yuhanna 2:2; İbraniler 10:26). Yasa'yı ve Peygamberlikleri tek başına yerine getirmiştir (Matta 5:17). Ölümü sonsuza dek yenen tek insan O'dur (İbraniler 2:14-15). O, Tanrı ile insan arasındaki tek Aracı'dır (1 Timoteos 2:5). O, Tanrı'nın "pek çok yükselttiği" tek insandır (Filipililer 2:9).

İsa, Yuhanna 14:6'nın yanı sıra birçok yerde Kendisinden cennete giden tek yol olarak söz etmiştir. Matta 7:21-27'de Kendisini imanın temeli olarak sunmuştur. Kendi sözlerinin yaşam olduğunu söylemiştir (Yuhanna 6:63). Kendisine iman edenlerin sonsuz yaşama sahip olacaklarını vaat etmiştir (Yuhanna 3:14-15). O koyunların kapısıdır (Yuhanna 10:7); yaşam ekmeğidir (Yuhanna 6:35); ve diriliştir (Yuhanna 11:25). Başka hiç kimse bu unvanları haklı olarak talep edemez.

Elçilerin vaazları Rab İsa'nın ölümü ve dirilişi üzerine odaklanmıştı. Yüksek Kurul’a konuşan Petrus, İsa'nın cennete giden tek yol olduğunu açıkça ilan etmiştir: Başka hiç kimsede kurtuluş yoktur. Bu göğün altında insanlara bağışlanmış, bizi kurtarabilecek başka hiçbir ad yoktur” (Elçilerin İşleri 4:12). Antakya'daki sinagogda konuşan Pavlus, Kurtarıcı olarak İsa'yı işaret etmiştir: “Şunu bilin ki, günahların bu Kişi aracılığıyla bağışlanacağı size duyurulmuş bulunuyor. Şöyle ki, iman eden herkes, Musa'nın Yasası'yla aklanamadığınız her suçtan O'nun aracılığıyla aklanır” (Elçilerin İşleri 13:38-39). Tüm kiliseye yazan Yuhanna, bağışlanmamızın temeli olarak Mesih'in adını belirtir:” Yavrularım, size yazıyorum, çünkü Mesih'in adı uğruna günahlarınız bağışlandı” (1. Yuhanna 2:12). İsa'dan başka hiç kimse günahları bağışlayamaz.

Cennetteki sonsuz yaşam sadece Mesih aracılığıyla mümkündür. İsa şöyle dua etmiştir: “Sonsuz yaşam, tek gerçek Tanrı olan seni ve gönderdiğin İsa Mesih'i tanımalarıdır” (Yuhanna 17:3). Tanrı'nın karşılıksız kurtuluş armağanını almak için sadece ve sadece İsa'ya bakmalıyız. Günahımızın bedeli olarak İsa'nın çarmıhtaki ölümüne ve dirilişine iman etmeliyiz. “Tanrı insanları İsa Mesih'e olan imanlarıyla aklar. Bunu, iman eden herkes için yapar” (Romalılar 3:22).

İsa'nın hizmetinin bir noktasında, kalabalığın çoğu O'na sırtını dönüyor ve başka bir kurtarıcı bulma umuduyla oradan ayrılıyordu. “İsa o zaman Onikiler'e, ‘Siz de mi ayrılmak istiyorsunuz?’ diye sordu” (Yuhanna 6:67). Petrus’un yanıtıysa çok yerindedir: “Rab, biz kime gidelim? Sonsuz yaşamın sözleri sendedir. İman ediyor ve biliyoruz ki, sen Tanrı'nın Kutsalı'sın” (Yuhanna 6:68-69). Petrus'un sonsuz yaşamın yalnızca İsa Mesih'te bulunduğuna dair imanı hepimizde olsun.

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa Cennet’e Giden Tek Yol Mudur?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries