settings icon
share icon
Soru

Tanrı'yı gerçekten tanımanın anahtarı nedir?

Yanıt


Hepimizin içinde başkalarını tanımak ve onlar tarafından tanınmak için kuvvetli bir arzu bulunur. Daha da önemlisi, Tanrı'ya iman ettiklerini bildirmemiş olsalar bile, bütün insanlar Yaratıcıları'nı tanımayı arzular. Günümüzde daha çok şey bilmek, daha fazlasına sahip olmak ve daha fazlası olmak arzularımızı tatmin etmek için birçok yol vaat eden reklamlar bombardımanına tutuluyoruz. Ancak dünyadan gelen boş vaatler, hiçbir zaman Tanrı'yı tanımanın verdiği tatmin duygusunu vermez. İsa, "Sonsuz yaşam, tek gerçek Tanrı olan seni ve gönderdiğin İsa Mesih'i tanımalarıdır" demiştir (Yuhanna 17:3).

Öyleyse, "Tanrı'yı gerçekten tanımanın anahtarı nedir?" İlk olarak, insan günahlı olduğundan kendi başına Tanrı'yı gerçekten tanımakta aciz olduğunu anlamak şarttır. Kutsal Yazılar, hepimizin günahlı olduğumuzu (Romalılar 3) ve hiçbirimizin Tanrı'yla paydaşlık için gereken kutsallık standardına erişmediğimizi bildirir. Ayrıca bize, İsa'nın çarmıhta Kendisini bizim için kurban olarak sunmasını kabul edip kendimize mal etmedikçe, günahımızın sonucunun ölüm olduğu (Romalılar 6:23) ve Tanrı olmadan sonsuzluk boyunca mahvolacağımız da söylenmiştir. Bu yüzden, Tanrı'yı gerçekten tanımak için, ilk olarak O'nu yaşamlarımıza kabul etmemiz gerektir. "Kendisini kabul edip adına iman edenlerin hepsine Tanrı'nın çocukları olma hakkını verdi" (Yuhanna 1:12). Tanrı'yı tanıma konusuna gelince bu gerçeği anlamaktan daha önemli bir şey yoktur. İsa, Cennet'e ve Tanrı'yı şahsen tanımaya giden yolun sadece Kendisi olduğunu açıkça bildirir: "'Yol, gerçek ve yaşam Ben'im' dedi. 'Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez'" (Yuhanna 14:6).

Bu yolculuğa başlamak için tek şart yukarıda sözü edilen vaatleri kabul edip kendimize mal etmektir. Günahlarımızın bizi Tanrı'yı tanımaktan alıkoymaması amacıyla İsa Kendisini bizim günahlarımız için bir Kurban olarak sunarak bize yaşam nefesi vermeye geldi. Bu gerçeği kabul ettiğimizde, Tanrı'yı şahsen tanıma yolculuğuna başlayabiliriz. Bu yolculuğun en önemli öğelerinden biri, Kutsal Kitap'ın Tanrı'nın Sözü ve Kendisini, vaatlerini ve isteğini bildirme yolu olduğunu anlamaktır. Kutsal Kitap özde, bizleri Kendisini yakından tanımamız için yaratmış olan sevgi dolu bir Tanrı'nın bize yazmış olduğu bir aşk mektubudur. Yaratıcımız'ı tanımanın, kendimizi bize aynen bunun için bildirilmiş olan O'nun Sözü'ne daldırmaktan daha iyi bir yolu olabilir mi? Ve bu sürece yolculuk boyunca devam etmek önemlidir. Pavlus, Timoteos'a şöyle yazmıştır: "Sense öğrendiğin ve güvendiğin ilkelere bağlı kal. Çünkü bunları kimlerden öğrendiğini biliyorsun. Mesih İsa'ya iman aracılığıyla seni bilge kılıp kurtuluşa kavuşturacak güçte olan Kutsal Yazılar'ı da çocukluğundan beri biliyorsun. Kutsal Yazılar'ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır" (2. Timoteos 3:14-16).

Son olarak, Tanrı'yı gerçekten tanımak, Kutsal Yazılar'da okuduklarımıza itaat etme konusunda bir adanmışlık gerektirir. Ne de olsa, Tanrı'nın Kendisini dünyaya bildirmeyi sürdürme planının bir parçası olabilmek için iyi işler yapmak üzere yaratıldık (Efesliler 2:10) . Tanrı'yı tanımanın şartı olan imanı yaşama sorumluluğunu taşıyoruz. Tanrı'nın tadını bu dünyaya taşımak ve karanlığın ortasında parlayan bir ışık görevi görmek üzere tasarlandık ve bu dünyanın ışığı ve tuzuyuz (Matta 5:13-14). Tanrı Sözü'nü sadece okuyup anlamakla kalmamalı, ona itaat ederek yaşamlarımıza uyarlamalı ve Tanrı'ya sadık kalmalıyız (İbraniler 12). İsa Kendisi, Tanrı'yı tüm benliğimizle sevmeye ve komşumuzu da kendimiz gibi sevmeye en büyük önemi vermiştir (Matta 22). Tanrı'nın Sözü'nde bildirilen gerçeğini okumaya ve hayatımıza uyarlamaya kendimizi adamadan bu buyruğa itaat etmek imkânsızdır.

Tanrı'yı gerçekten tanımanın anahtarları bunlardır. Tabii ki yaşamlarımızda dua, Rab'le vakit geçirme, paydaşlık ve tapınma gibi şeylere yer vermemiz gerektir. Ama bunlar ancak İsa'yı ve vaatlerini hayatlarımıza mal etmek ve kendi başımıza Tanrı'yı gerçekten tanıyamayacağımızı kabul etme kararlarından sonra gelebilir. Bundan sonra yaşamlarımız Tanrı'yla dolabilir ve O'nu yakından ve kişisel olarak tanıyabiliriz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı'yı gerçekten tanımanın anahtarı nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries