settings icon
share icon
Soru

Tanrı’yı kim yaratmıştır? Tanrı nereden gelmiştir?

Yanıt


Ateistlerle şüphecilerin ortak bir diğer iddiasına göre, eğer her şeyin bir nedeni olması gerekiyorsa, öyleyse Tanrı'nın da bir nedeni olmalıdır. Sonuç, eğer Tanrı’nın bir nedene ihtiyacı olsaydı, o zaman Tanrı’nın Tanrı olmayacağıdır (ve eğer Tanrı, Tanrı değilse, o zaman tabii ki Tanrı yoktur). Bu, “Tanrı’yı kim yarattı?” şeklindeki temel sorunun biraz daha karmaşık halidir. Bir şeyin hiçbir şeyden oluşmadığını herkes bilir. Bu yüzden, eğer Tanrı “bir şey” ise, o zaman bir nedeni olmalıdır, öyle değil mi?

Bu kurnazca bir sorudur çünkü Tanrı’nın bir yerden geldiği gibi sahte bir varsayımı ortaya atar ve bundan sonra da bunun ne olabileceğini sorar. Yanıt, sorunun hiçbir anlam taşımadığıdır. Bu tıpkı, “Mavinin kokusu nasıldır?” gibi bir soru sormaya benzemektedir. Mavi rengi, kokusu olan şeyler sınıfına dahil değildir, bu yüzden sorunun kendisi hatalıdır. Aynı şekilde, Tanrı da yaratılmış ya da neden olunmuş şeyler sınıfında değildir. Tanrı’ya neden olunmamıştır ve Tanrı yaratılmamıştır; O sadece vardır.

Bunu nasıl mı biliyoruz? Hiçlikten hiçbir şeyin gelmeyeceğini biliyoruz. Dolayısıyla, eğer hiçbir şeyin var olmadığı bir zaman olsaydı, o zaman hiçbir şey var olmazdı. Ama ortada bir varoluş söz konusudur. Dolayısıyla, hiçbir zaman mutlak anlamda bir hiçlik olamayacağına göre, bir şeyin her zaman var olması gerekir. O her zaman var olmuş şey de, adına Tanrı dediğimiz şeydir. Tanrı, başka her şeyin var olmasını sağlamış olan neden olunmamış Varlık’tır. Tanrı, evreni ve içindeki her şeyi yaratmış olan yaratılmamış olan Yaratıcı’dır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı’yı kim yaratmıştır? Tanrı nereden gelmiştir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries