settings icon
share icon
Soru

Tanrı’nın sesini nasıl tanıyabiliriz?

Yanıt


Bu soru çağlar boyunca sayısız kişi tarafından sorulmuştur. Samuel Tanrı’nın sesini duymuştu ama Eli kendisine onun ne olduğunu öğretene kadar onu tanımamıştı (1 Samuel 3:1-10). Gidyon, Tanrı’dan fiziksel bir vahiy almıştı ve yine de duyduklarından bir kez değil, üç kez bir işaret isteyecek kadar şüphe etmişti (Hakimler 6:17-22, 36-40). Tanrı’nın sesini dinlediğimizde, konuşanın O olduğunu nasıl mı bilebiliriz? İlk olarak, bizde Gidyon ve Samuel’in sahip olmadığı bir şey var. Bizler, okumak, etüt etmek ve üzerinde derin düşünmek için, esinlendirilmiş Tanrı Sözü olan Kutsal Kitap’ın bütününe sahibiz. “Kutsal Yazılar'ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır. Bunlar sayesinde Tanrı adamı her iyi iş için donatılmış olarak yetkin olur” (2 Timoteos 3:16-17). Belirli bir konu hakkında bir sorumuz olduğunda ya da hayatımızda vermemiz gereken bir karar olduğunda, Kutsal Kitap’ın bu konuda ne söylediğine bakmamız lazımdır. Tanrı bizleri hiçbir zaman, Kendi Sözü’nde öğrettiği ya da vaat ettiklerine aykırı olan bir şeye yöneltmeyecektir (Titus 1:2).

İkinci olarak, Tanrı’nın sesini duymak için onu tanımamız gerekmektedir. İsa, “Koyunlarım sesimi işitir. Ben onları tanırım, onlar da beni izler” demiştir (Yuhanna 10:27). Tanrı’nın sesini duyanlar, O’na ait olanlardır; İsa Mesih’e iman aracılığıyla Tanrı’nın lütfuyla kurtulmuş olan kişilerdir. O’nun sesini duyup tanıyan koyunlar bu kişilerdir çünkü bu kişiler O’nun kendilerinin Çobanı olduğunu bilirler ve O’nun sesini tanırlar. Eğer Tanrı’nın sesini tanıyacaksak, O’na ait olmalıyız.

Üçüncü olarak, dua ederek, Kutsal Kitap etüdü yaparak ve Tanrı Sözü üzerinde sessizce derin düşünerek zaman geçirdiğimizde O’nun sesini duyarız. Tanrı ve Sözü’yle yakın bir şekilde ne kadar çok zaman geçirirsek Tanrı’nın sesini ve yaşamlarımızda bize yol gösterişini tanımamız da o kadar daha kolay olur. Bankalarda çalışan kişilere, gerçek parayı çok yakından inceleyerek sahtelerini tanımaları üzere eğitim verilir. Gerçek parayı çok yakından incelediklerinden sahtesini anlamaları kolay olur. Bizler de, Tanrı bize hitap ettiğinde ya da bize yol gösterdiğinde duyduğumuz sesin Tanrı’dan geldiğini çok açık bir şekilde anlayabilmek için Tanrı Sözü’nü çok iyi bilmeliyiz. Tanrı bize gerçeği anlamamız için hitap eder. Tanrı insanlara duyulur bir şekilde hitap edebileceği halde, öncelikle Sözü aracılığıyla ve bazen de Kutsal Ruh aracılığıyla vicdanlarımıza hitap eder ve bizimle durumlar ve başka insanlar aracılığıyla konuşur. Duyduklarımızı Kutsal Yazılar’ın gerçeğine uyarlayarak O’nun sesini tanımayı öğrenebiliriz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı’nın sesini nasıl tanıyabiliriz?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries