settings icon
share icon
Soru

Tanrı’nın Yaşamım İçin İsteğini Nasıl Bilebilirim?

Yanıt


Tanrı'nın isteğini bilmek önemlidir. İsa, gerçek akrabalarının Baba'nın isteğini bilen ve yerine getirenler olduğunu söylemiştir: “Tanrı'nın isteğini kim yerine getirirse, kardeşim, kızkardeşim ve annem odur” (Markos 3:35). İki oğul benzetmesinde İsa, Baba'nın isteğini yerine getirmedikleri için başkâhinleri ve ileri gelenleri azarlar, özellikle de "tövbe edip iman etmedikleri" için (Matta 21:32). En temelde Tanrı'nın isteği günahlarımızdan tövbe etmemiz ve Mesih'e iman etmemizdir. Eğer bu ilk adımı atmadıysak, Tanrı'nın isteğini henüz kabul etmemişiz demektir.

Mesih'i imanla kabul ettiğimizde, Tanrı'nın çocukları oluruz (Yuhanna 1:12) ve Tanrı bizi kendi yolunda yönlendirmek ister (Mezmur 143:10). Tanrı isteğini bizden saklamaya çalışmaz; onu açıklamak ister. Aslında, Sözü'nde bize zaten pek çok yön vermiştir. “Her durumda şükredin. Çünkü Tanrı'nın Mesih İsa'da sizin için istediği budur” (1. Selanikliler 5:18). İyi işler yapmalıyız (1. Petrus 2:15). “Tanrı'nın isteği şudur: Kutsal olmanız, fuhuştan kaçınmanız” (1. Selanikliler 4:3).

Tanrı'nın isteği bilinebilir ve kanıtlanabilir. Romalılar 12:2 şöyle der: “Bu çağın gidişine uymayın; bunun yerine, Tanrı'nın iyi, beğenilir ve yetkin isteğinin ne olduğunu ayırt edebilmek için düşüncenizin yenilenmesiyle değişin.” Bu kısım bize önemli bir sıralama verir: Tanrı'nın çocuğu dünyaya uymayı reddeder ve bunun yerine kendisinin Ruh tarafından dönüştürülmesine izin verir. Düşüncesi Tanrı'ya göre yenilendikçe, Tanrı'nın mükemmel isteğini bilebilir.

Tanrı'nın isteğini ararken, düşündüğümüz şeyin Kutsal Kitap'ın yasakladığı bir şey olmadığından emin olmalıyız. Örneğin Kutsal Kitap hırsızlığı yasaklar. Tanrı bu konuda açıkça konuştuğu için, banka soyguncusu olmamızın O'nun isteği olmadığını biliriz. Bu konuda dua etmemize bile gerek yoktur. Ayrıca düşündüğümüz şeyin Tanrı'yı yücelteceğinden ve hem kendimizin hem de başkalarının ruhen gelişmesine yardımcı olacağından emin olmalıyız.

Tanrı'nın isteğini bilmek bazen zordur çünkü sabır gerektirir. Tanrı'nın isteğinin tümünü bir anda bilmek istemek doğaldır, ancak O genellikle böyle yapmaz. Bize her seferinde bir adım açıklar, her hareket bir iman adımıdır ve O'na güvenmeye devam etmemizi sağlar. Önemli olan, daha fazla yönlendirme beklerken, yapmamız gerektiğini bildiğimiz iyi işleri yapmakla meşgul olmamızdır (Yakup 4:17).

Çoğu zaman Tanrı'nın bize ayrıntılar vermesini isteriz, nerede çalışacağımız, nerede yaşayacağımız, kiminle evleneceğimiz, hangi arabayı satın alacağımız vesaire. Tanrı seçimler yapmamıza izin verir ve eğer O'na teslim olursak, yanlış seçimler yapmamıza engel olur (Bakınız Elçilerin İşleri 16:6-7).

Bir insanı ne kadar iyi tanırsak, onun arzularını da o kadar iyi biliriz. Örneğin bir çocuk kalabalık bir caddede sekip giden topa bakar, ancak peşinden koşmaz, çünkü "babasının bunu yapmasını istemediğini" bilir. Her özel durumda babasından tavsiye almak zorunda değildir. Babasının ne diyeceğini bilir çünkü babasını tanır. Aynı şey Tanrı'yla olan ilişkimiz için de geçerlidir. Rab'le birlikte yürüdükçe, O'nun Sözü'ne itaat ettikçe ve Ruhu'na güvendikçe, bize Mesih'in düşüncesinin verildiğini görürüz (1. Korintliler 2:16). O'nu tanırız ve bu da O'nun isteğini bilmemize yardımcı olur. Tanrı'nın rehberliğini hazır buluruz. "Dürüst insanın doğruluğu onun yolunu düzler, Kötü kişiyse kötülüğü yüzünden yıkılıp düşer" (Süleyman'ın Özdeyişleri 11:5).

Eğer Rab'le yakın bir şekilde yürüyor ve yaşamlarımız için O'nun isteğini gerçekten arzuluyorsak, Tanrı kendi arzularını yüreklerimize yerleştirecektir. Önemli olan kendi isteğimizi değil, Tanrı'nın isteğini istemektir. “RAB'den zevk al, O senin yüreğinin dileklerini yerine getirecektir” (Mezmurlar 37:4).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı’nın Yaşamım İçin İsteğini Nasıl Bilebilirim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries