settings icon
share icon
Soru

Günah işlediğimizde Rab bizi ne zaman, neden ve nasıl disiplin eder?

Yanıt


Rab’bin disiplini hayatın bir gerçeğidir ancak inanlılar onu sık sık görmezden gelirler. İçinde bulunduğumuz durumların sık sık kendi günahımızın sonucu ve Tanrı’nın o günah için sevgi dolu ve lütufkâr disiplininin bir parçası olduğunun farkına varmadan onlar hakkında şikâyet ederiz. Bu ben merkezli bilgisizlik inanlının yaşamında alışkanlık haline gelen günahlara yol açıp daha da büyük disiplin almamıza neden olabilir.

Disiplinin katı bir cezayla karıştırılmaması gerektir. Rab’bin disiplini O’nun bize olan sevgisinin ve her birimizin kutsal olmamız arzusunun bir yanıtıdır. “Oğlum, RAB'bin terbiye edişini hafife alma, O'nun azarlamasından usanma. Çünkü RAB, oğlundan hoşnut bir baba gibi, sevdiğini azarlar”(Süleyman’ın Özdeyişleri 3:11-12; ayrıca bkz. İbraniler 12:5-11). Tanrı bizim tövbe ederek Kendisine dönmemiz için sıkıntılar, denenmeler ve çeşitli sorunları kullanacaktır. Tanrı’nın üzerimizde uyguladığı disiplininin sonucunda imanımız kuvvetlenir ve O’nunla yenilenen bir ilişkiye gireriz (Yakup 1:2-4) ayrıca işlemiş olduğumuz o günahın pençesinden de kurtulmuş oluruz.

Rab’bin disiplini, Kendisinin bizim yaşamlarımızda yüceltilmesi üzere bizim iyiliğimiz için etkin olur. Tanrı bizim kutsal yaşamlar, Kendisinin bize vermiş olduğu yeni doğayı yansıtan yaşamlar sergilememizi ister:

“Sizi çağıran Tanrı kutsal olduğuna göre, siz de her davranışınızda kutsal olun. Nitekim şöyle yazılmıştır: “Kutsal olun, çünkü ben kutsalım” (1 Petrus 1:15-16).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Günah işlediğimizde Rab bizi ne zaman, neden ve nasıl disiplin eder?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries