settings icon
share icon
Soru

Herkesin içinde ‘Tanrı tarafından oluşturulmuş bir boşluk’ var mıdır?

Yanıt


“Tanrı tarafından oluşturulmuş bir boşluk’ kavramı, herkesin canında/ruhunda/yaşamında sadece Tanrı tarafından doldurulabilecek bir boşluk olduğunu bildirir. ‘Tanrı tarafından oluşturulan boşluk” insanın yüreğinde kendisi dışındaki yüce ve “başka” bir şey için doğuştan var olan bir özlemdir. Vaiz 3:11, Tanrı’nın “sonsuzluğu insanın yüreğine koyduğundan” söz eder. Tanrı insanlığı Kendi sonsuz amacı için yaratmıştır ve bizim sonsuzluk için olan arzumuzu da ancak Tanrı tatmin edebilir. Bütün dinler insanın içinde doğuştan var olan Tanrı’yla “bağlantı kurma” arzusunu temel alır. Bu arzu sadece Tanrı tarafından tatmin edilebilir ve bu yüzden de “Tanrı tarafından oluşturulmuş bir boşluğa” benzetilebilir.

Ancak sorun, insanlığın bu boşluğu göz ardı etmesi ya da Tanrı’dan başka şeylerle doldurmaya çalışmasıdır. Yeremya 17:9 yüreklerimizin durumunu tanımlar: “Yürek her şeyden daha aldatıcıdır, iyileşmez, onu kim anlayabilir?” Süleyman da aynı kavramı tekrarlar: “Üstelik insanların içi kötülük doludur, yaşadıkları sürece içlerinde delilik vardır” (Vaiz 9:3). Yeni Antlaşma olan İncil de aynı görüştedir: “Çünkü benliğe dayanan düşünce Tanrı'ya düşmandır; Tanrı'nın Yasası'na boyun eğmez, eğemez de” (Romalılar 8:7). Romalılar 1:18-22 insanlığın, “Tanrı tarafından oluşturulmuş boşluk” dahil, Tanrı hakkında bilinebilecek şeyleri görmezden geldiklerini ve bunun yerine Tanrı’dan başka her şeye taptığını anlatır.

Ne yazık ki, fazlasıyla çok sayıda insan hayatlarının anlamı hakkındaki anlayışlarını iş hayatı, aile ve spor gibi Tanrı’dan başka bir şeyin peşinde geçirir. Ama sonsuz olmayan bu şeylerin ardından giderek asıl aradıklarını bulamazlar ve yaşamlarının neden kendilerini tatmin etmediğini merak ederler. Tanrı’dan başka şeylerin ardından giden birçok insanın bir süre için bir miktar “mutluluğu” başarabildikleri kuşkusuzdur. Ama dünyadaki bütün zenginliklere, başarıya, saygıya, güce ve kısaca bütün insanların bu hayatta peşinden koştuğu her şeye sahip olan Süleyman’ı düşündüğümüzde, bunların hiçbirinin sonsuzluk için olan özlemi tatmin etmediğini görüyoruz. Süleyman bütün bu şeylerin peşinden boşuna gittiğini çünkü bunların kendisini tatmin etmediğini anlamında bunların hepsinin, “bomboş” olduğunu bildirmiştir. “Sonunda, her şey duyuldu, sonuç şu: Tanrı'ya saygı göster, buyruklarını yerine getir, çünkü her insanın görevi budur” demiştir (Vaiz 12:13).

Hepimizin içinde var olan “Tanrı tarafından oluşturulmuş boşluk” da, Tanrı’dan başka hiçbir kimse ya da hiçbir şeyle doldurulamaz. Bir insanın bulunduğu yere ait olmayınca içinde olduğu tatminsizliğe benzetilebilir. “Tanrı tarafından oluşturulmuş boşluk” ancak İsa Mesih’e iman aracılığıyla Tanrı’yla kişisel bir ilişki aracılığıyla doldurulabilir ve sonsuzluk için olan arzu da böyle tatmin edilebilir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Herkesin içinde ‘Tanrı tarafından oluşturulmuş bir boşluk’ var mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries