settings icon
share icon
Soru

Tanrı'nın Sonsuz Olması Ne Anlama Gelir?

Yanıt


Tanrı'nın sonsuz doğası, O'nun zaman ve mekanın dışında var olduğu ve zaman ve mekanla sınırlı olmadığı anlamına gelir. Sonsuz basitçe, "sınırsız" anlamına gelir. Tanrı'dan "sonsuz" diye söz ettiğimizde, genelde O'ndan her şeyi bilen, her şeye gücü yeten, aynı anda her yerde birden olan şeklinde bahsetmekteyiz.

Her şeyi bilen demek, Tanrı'nın her şeyi bildiği ya da sınırsız bilgisi olduğu demektir. O'nu egemen yönetici ve her şeyin üzerinde yargıç olarak niteleyen Tanrı'nın sonsuz bilgisidir. Tanrı olacak her şeyi bilmekle kalmaz, aynı zamanda olabilecek her şeyi de bilir. Tanrı'yı hiçbir şey şaşırtmaz ve kimse O'ndan günah saklayamaz. Kutsal Kitap'ta Tanrı'nın doğasının bu yönünü bildirdiği birçok ayet vardır. Bu ayetlerden biri de 1. Yuhanna 3:20'dir: "...Tanrı yüreğimizden daha büyüktür ve her şeyi bilir."

Gücü her şeye yeten demek, Tanrı'nın gücünün her şeye yettiği ya da sınırsız gücü olduğu anlamına gelir. Tüm güce sahip olmak önemlidir çünkü Tanrı'nın egemen isteğini yerine getirebilme yeteneğini kabul ettirir. Tanrı'nın gücü her şeye yettiği ve gücü sınırsız olduğundan, O'nun verdiği fermanın gerçekleşmesini hiçbir şey durduramaz ve kimse O'nun ilahi amaçlarının gerçekleşmesini engelleyemez ya da durduramaz. Kutsal Kitap'ta Tanrı'nın Kendi doğasının bu yönünü bildirdiği birçok ayet vardır. Bu ayetlerden biri de Mezmur 115:3'tür: "Bizim Tanrımız göklerdedir, ne isterse yapar." Ya da öğrencilerinin, "Öyleyse kim kurtulabilir?" sorusunu (Matta 19:25) yanıtlayan İsa'nın, "İnsanlar için bu imkânsız, ama Tanrı için her şey mümkündür" sözüdür (Matta 19:26).

Tanrı aynı anda her yerde birden bulunur. Tanrı'nın huzurundan kaçabileceğiniz hiçbir yer yoktur. Tanrı zaman ve mekanla sınırlı değildir. Zaman ve mekanın her noktasında vardır. Tanrı'nın sonsuz varlığı önemlidir çünkü Tanrı'nın ebedi olduğunu ortaya koyar. Tanrı her zaman var olmuştur ve her zaman var olacaktır. Zaman başlamadan önce de Tanrı vardı. Dünya veya maddenin kendisi yaratılmadan önce de Tanrı vardı. Tanrı'nın başlangıcı ve sonu yoktur ve Tanrı'nın var olmadığı bir zaman hiç yoktu ve O'nun var olmasının son bulacağı bir zaman da hiç olmayacaktır. Yine Kutsal Kitap'taki birçok ayet Tanrı'nın doğasının bu yönünü bize bildirir ve bir tanesi de Mezmur 139:7-10'dur: "Nereye gidebilirim senin Ruhun'dan, Nereye kaçabilirim huzurundan? Göklere çıksam, oradasın, ölüler diyarına yatak sersem, yine oradasın. Seherin kanatlarını alıp uçsam, denizin ötesine konsam, orada bile elin yol gösterir bana, sağ elin tutar beni."

Tanrı sonsuz olduğundan aynı zamanda her şeyin üzerindedir. Yani, Tanrı yaratılışın çok üzerindedir ve hem yaratılıştan daha büyüktür, hem de ondan bağımsızdır. Bunun anlamı şudur: Tanrı bizim ve tam olarak kavrama yeteneğimizin o kadar üstünde ve ötesindedir ki, Kendisini açıklamamış olsaydı, O'nun nasıl biri olduğunu bilemez ya da anlayamazdık. Ancak çok şükür ki Tanrı bizi Kendisi hakkında bilgisiz bırakmamıştır. Bunun yerine, Kendisini bize hem genel vahiy (yaratılış ve vicdanımız) ve hem de özel vahiy (yazılı Tanrı Sözü, Kutsal Kitap ve diri Tanrı Sözü olan İsa Mesih aracılığıyla açıklamıştır. Bu yüzden Tanrı'yı tanıyabilir ve O'nunla nasıl barışabileceğimizi ve isteğine göre nasıl yaşayabileceğimizi bilebiliriz. Tanrı sonsuz ve biz fani olduğumuz halde, Tanrı Kendisini bize açıkladığı için bizler O'nu tanıyıp anlayabiliriz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı'nın Sonsuz Olması Ne Anlama Gelir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries