settings icon
share icon
Soru

Tanrı’nın halkı kimdir?

Yanıt


“Tanrı’nın halkı” ifadesi her zaman açık bir ilişki belirtir. Tanrı, (daha sonra İbrahim olan) Avram’ı, Tanrı’nın kendisine göstereceğini yeni bir ülkeye gitmesi üzere ülkesini terk etmeye çağırdı. Avram oraya vardığında, Tanrı, Yaratılış 12:2’de, “Seni büyük bir ulus yapacağım; sana ün kazandıracağım, bereket kaynağı olacaksın” demiştir. Bu ulus, Tanrı’nın halkı olarak belirlenen ilk grup olan İsrail ulusu olacaktı.

Tanrı, İsrail’e Yeşaya peygamber aracılığıyla, “Sözlerimi ağzına koydum, seni elimin gölgesiyle örttüm; gökleri yerleştirmen, yeryüzünün temellerini atman ve Siyon’a, ‘Halkım sensin’ demen için...” der (Yeşaya 51:16). Tanrı ayrıca Hezekiel 38:14’de komşu Gog ülkesine peygamberlik ederken İsrail’in Kendi halkı olduğunu da onaylamaktadır.

Yahudi Mesihi’ne (İsa Mesih’e) iman eden Yahudi olmayan inanlılar da Tanrı halkı sayılır mı? Evet. İsa sadece İsrail'i kurtarmak için değil, tüm insanlık için geldi (Romalılar 1:16, 10:12; Galatyalılar 3:28). Tanrı'nın halkıyla ilişkisi O’nun çağrısından daha fazlasıdır; onlar da O’nun Tanrıları olduğunu söylerler. Davut şöyle der: “Yüreği sınadığını, doğruluktan hoşlandığını bilirim. Her şeyi içtenlikle, gönülden verdim. Şimdi burada olan halkının sana nasıl istekle bağışlar verdiğini sevinçle gördüm” (1. Tarihler 29:17). Tanrı halkı burada milliyetleri yerine, kendilerini O’na verme konusundaki isteklilikleriyle belirlenir.

İsa Mesih'i Rab ve Kurtarıcı olarak kabul eden herkes Tanrı halkının bir parçası olur. Bu ilişki kiliseye katılım veya iyi işler yapmakla oluşmaz. Sadece Tanrı’yı izlemek için kesin bir seçim yapmakla alakalıdır. 2. Korintliler 6:16 ve Markos 8:38’in ikisinin de bir seçim yapılması gerektiğini belirtmesinin nedeni budur. Tanrı’yı kucaklama seçimini yaptığımızda O da bizi kucaklar. O zaman gerçekten Tanrı’nın halkı oluruz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı’nın halkı kimdir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries