settings icon
share icon
Soru

Tanrı neye benzer?

Yanıt


Tanrı bir ruhtur (Yuhanna 4:24) ve bu yüzden görünüşü bizim tanımlayabileceğimiz hiçbir şeye benzemez. Mısır'dan Çıkış 33:20 bize, "Ancak, yüzümü görmene izin veremem. Çünkü yüzümü gören yaşayamaz" der. Bizler günahlı insanlar olarak, Tanrı'yı tüm yüceliğinde görebilme kapasitesine sahip değiliz. O'nun görünüşü, günahlı insan tarafından tamamen hayal edilemez ve güvenli bir şekilde anlaşılabilmek için fazlasıyla görkemlidir.

Kutsal Kitap Tanrı'nın insanlara çeşitli durumlarda görünmesini tanımlar. Bu ayetler, Tanrı'nın tam olarak nasıl göründüğünü tanımlayan ayetler olarak değil, Tanrı'nın Kendisini bize bizim anlayabileceğimiz bir şekilde açıklaması olarak algılanmalıdır. Tanrı'nın neye benzediği, bizim anlama ve tanımlama kapasitemizin ötesindedir. Tanrı bize Kendisiyle ilgili gerçekleri öğretmek için neye benzediğine dair görüntüler verir, ille de zihnimizde O'nun bir imgesine sahip olalım diye değil. Kutsal Kitap'ta, Tanrı'nın harika görünüşünü güçlü bir şekilde tanımlayan iki bölüm Hezekiel 1:26-28 ve Vahiy 1:14-16'dır.

Hezekiel 1:26-28: "Başları üzerindeki kubbenin üstünde lacivert taşından yapılmış tahta benzer bir nesne vardı. Yüksekte, tahtı andıran nesnede insana benzer biri oturuyordu. Gördüm ki, beli andıran kısmının yukarısı içi ateş dolu maden gibi ışıldıyordu, belden aşağısı ateşe benziyordu ve çevresi göz alıcı bir ışıkla kuşatılmıştı. Görünüşü yağmurlu bir gün bulutların arasında oluşan gökkuşağına benziyordu. Öyleydi çevresini saran parlaklık."

Vahiy 1:14-16 14: "Başı, saçı ak yapağı gibi beyaz, kar gibi bembeyazdı. Gözleri alev alev yanan ateşti sanki. Ayakları, ocakta kor haline gelmiş parlak tunca benziyordu. Sesi, gürül gürül akan suların sesi gibiydi. Sağ elinde yedi yıldız vardı. Ağzından iki ağızlı keskin bir kılıç uzanıyordu. Yüzü bütün gücüyle parlayan güneş gibiydi."

Bu ayetler, Hezekiel ve Yuhanna'nın Tanrı'nın görünüşünü tanımlamak için ellerinden gelen çabayı göstermelerini temsil eder. İnsan dilinde var olmayan sözcükler için simgesel bir dil kullanmaları gerekmiştir. Örneğin, "gibiydi," "sanki," "görünüyordu" vs. gibi. Cennete gittiğimizde "O'nu olduğu gibi göreceğimizi biliyoruz" (1. Yuhanna 3:2). Artık günah olmayacak ve Tanrı'yı tüm yüceliğinde algılayabileceğiz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı neye benzer?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries