settings icon
share icon
Soru

Tanrı Nerededir?

Yanıt


Kutsal Kitap, Tanrı'nın gökteki kutsal tahtından uluslar üzerinde yönetim sahibi olduğunu öğretir (Mezmur 47:8; Yeşaya 6:1, 66:1; İbraniler 4:16). Tanrı'nın varlığının bir anlamda eşsiz bir şekilde cennette olduğunu bildiğimiz halde, Kutsal Yazılar'ın öğretileri de Tanrı'nın aynı anda her yerde olduğunu açıkça bildirir. Kutsal Yazılar'ın başından itibaren, Tanrı'nın varlığının yeryüzü boş ve biçimsizken bile yeryüzünün üzerine eğilmiş olduğunu görüyoruz (Yaratılış 1:2). Tanrı dünyayı yarattıklarıyla doldurdu ve varlığı ile yüceliği tüm dünyada var olmaya devam ediyor (Çölde Sayım 14:21). Kutsal Yazılar boyunca Tanrı'nın varlığının yarattıklarıyla etkileşimde bulunarak yeryüzünde hareket ettiğinin birçok örneği vardır (Yaratılış 3:8; Yasa'nın Tekrarı 23:14; Mısır'dan Çıkış 3:2; 1. Krallar 19:11-18; Luka 1:35; Elçilerin İşleri 16:7). İbraniler 4:13, "Tanrı'nın görmediği hiçbir yaratık yoktur. Kendisine hesap vereceğimiz Tanrı'nın gözü önünde her şey çıplak ve açıktır" der. Yeremya 23:24, "'Kim gizli yere saklanır da onu görmem?" diyor RAB, "Yeri göğü doldurmuyor muyum?" diyor RAB. Mezmur 139, Tanrı'nın aynı anda her yerde oluşuyla ilgili harika bir mezmurdur.

Tanrı nerededir?
Eğer İsa Mesih'e iman ediyorsanız, Tanrı sizinle birliktedir, yanınızdadır, üzerinizdedir ve içinizdedir. Tanrı'nın varlığı sizi asla bırakmaz ve sizi gözetip kollaması asla son bulmaz. Eğer İsa Mesih'e iman eden biri değilseniz, Tanrı sizi davet ederek, sizi çekerek, size vermek istediği sevgi, merhamet ve lütfu sunarak tam önünüzdedir. Eğer İsa Mesih aracılığıyla Tanrı'yla olan ilişkinizden emin değilseniz, lütfen "Tanrı'yla doğru bir konuma girin" konulu makalemizi okuyun. Belki de, "Tanrı nerede?" sorusundan daha iyi bir soru, "Siz Tanrı'yla ilişkinizde neredesiniz?" sorusudur.

Canımız yandığında Tanrı nerededir?
Öyle görünüyor ki, bu sorunun yanıtını en çok, acı dolu denenmeler ve şüphe ataklarıyla karşılaştığımızda bilmek isteriz. İsa bile, çarmıha gerildiğinde, "Tanrım, Tanrım, beni neden terk ettin?" diye sormuştu. (Matta 27:46). O sırada O'nu seyredenlerin yanı sıra bu anlatımı ilk okuyanlara Tanrı, İsa'yı terk etmiş gibi görünmüştü. Bu yüzden belli ki biz de, en karanlık anlarımızda Tanrı'nın bizi terk edeceği sonucuna varırız. Buna karşın, İsa'nın çarmıha gerilmesinden sonra gerçekleşen olayları gözlemlemeye devam ettiğimizde, bizi Tanrı'nın sevgisinden hiçbir şeyin, ölümün bile ayıramayacağı gerçeği ortaya çıkar (Romalılar 8:37-39). İsa çarmıha gerildikten sonra yüceltilmişti (1. Petrus 1:21; Markos 16:6, 19; Romalılar 4:24-25). Sadece bu örnekten, acımızın ortasında Tanrı'nın varlığını hissetmediğimizde bile, O'nun bizi asla terk etmeyeceği vaadine hâlâ inanabiliriz (İbraniler 13:5). "Tanrı bazen sevdiği şeyi gerçekleştirmek için nefret ettiği şeye izin verir" (Joni Erickson Tada).

Tanrı'nın yalan söylemediği, hiçbir zaman değişmediği ve Sözü'nün sonsuza dek gerçek olarak kaldığına güveniriz (Çölde Sayım 23:19; 1. Samuel 15:29; Mezmur 110:4; Malaki 3:6; İbraniler 7:21; 13:8, Yakup 1:17; 1. Petrus 1:25). Acı verici durumlardan ötürü cesaretimiz kırılmaz çünkü umudumuzu görülmeyen ve fiziksel olarak kavranan şeylere bağlamayız, Tanrı'nın ağzından çıkan her söze imanla yaşarız. Geçici ve hafif sıkıntılarımız bize, ağırlıkta hiçbir şeyle karşılaştırılamayacak kadar büyük, sonsuz bir yücelik kazandırmakta olduğuna güveniriz. Bunun için gözlerimizi görünen şeylere değil, görünmeyenlere çeviririz. Çünkü görünenler geçicidir, görünmeyenlerse sonsuza dek kalıcıdır (2. Korintliler 4:16-18; 5:7). Tanrı'nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda sürekli iyilik için etkin olduğunu söyleyen Tanrı Sözü'ne güveniriz (Romalılar 8:28). Tanrı'nın işleri hangi iyi amaçlar doğrultusunda yürüttüğünü her zaman göremesek de, anlayacağımız ve daha net göreceğimiz bir zamanın geleceğinden emin olabiliriz.

Hayatlarımız bir yorgan gibidir. Yorganın arka tarafına bakarsanız, bir sürü düğümler ve sarkan iplikler görürsünüz. Hiç güzel değildir ve yapılan iş hiçbir şeye benzemiyormuş görünür. Buna karşın yorganı çevirdiğimizde, onu diken kişinin, her ilmeği sanatkârca atarak ortaya çok güzel bir şey çıkarttığını görürsünüz, tıpkı bir inanlının yaşamı gibi (Yeşaya 64:8). Tanrı'yla ilgili şeyler konusunda sınırlı bir anlayışa sahibiz, ancak her şeyi bilip anlayacağımız bir gün geliyor (Eyüp 37:5; Yeşaya 40:28; Vaiz 11:5; 1. Korintliler 13:12; 1. Yuhanna 3:2). Canımız yandığında Tanrı nerededir? O'nun elini göremediğiniz zor zamanlarda O'nun yüreğine güvenmeli ve sizi terk etmediğini kesin olarak bilmelisiniz. Gücünüzün tükendiğini hissettiğinizde, O'nun huzurunda tam anlamıyla dinlenebilir ve O'nun gücünün sizin güçsüzlüğünüzde yetkinleştiğini bilirsiniz (2. Korintliler 12:9-10).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı Nerededir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries