settings icon
share icon
Soru

Tanrı bizi neden yaratmıştır?

Yanıt


“Tanrı bizi niye yarattı?” sorusunun kısa yanıtı, “Kendisini hoşnut etmek için”dir. Vahiy 4:11, “Rabbimiz ve Tanrımız! Yüceliği, saygıyı, gücü almaya layıksın. Çünkü her şeyi sen yarattın; hepsi senin isteğinle yaratılıp var oldu” der. Koloseliler 1:16 da bu noktayı yeniden dile getirir: “Her şey O'nun aracılığıyla ve O'nun için yaratıldı.” Tanrı’yı hoşnut etmek için yaratılmış olmak, insanlığın Tanrı’yı eğlendirmek için yaratıldığı anlamına gelmez. Tanrı, yaratıcı bir Varlık’tır ve yaratmak O’na zevk verir. Tanrı kişisel bir Varlık’tır ve kendileriyle gerçek bir ilişkiye sahip olabileceği başka varlıkların olması O’nu hoşnut eder.

İnsanlar, Tanrı’nın sureti ve benzerliğinde yaratılmış olduklarından (Yaratılış 1:27), Tanrı’yı tanıma ve böylece de O’nu sevme, O’na tapınma, hizmet etme ve O’nunla paydaşlık etme kapasitesine sahiptirler. Tanrı insanları onlara ihtiyacı olduğu için yaratmamıştır. Tanrı olarak O’nun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Tanrı ezeli sonsuzluğun bütünü boyunca hiç yalnızlık hissetmemiştir, bu yüzden insanı yarattığında da bir “arkadaş” aramıyordu. Tanrı bizi sever ama bu bize ihtiyacı olmasıyla aynı şey değildir. Eğer biz hiçbir zaman var olmasaydık Tanrı hâlâ Tanrı olmayı, değişmez Olan olmayı sürdürürdü (Malaki 3:6). BEN’İM (Mısır’dan Çıkış 3:14) Kendi sonsuz var oluşuyla hiçbir zaman tatminsizlik içinde değildi. Evreni yarattığı zaman Kendisini hoşnut edeni yapmıştı ve Tanrı kusursuz olduğu için de yaptığı bu etkinlik de kusursuzdu. “Her şey çok iyiydi” (Yaratılış 1:31).

Ayrıca Tanrı, Kendisiyle eşit düzeyde olan “akranlar” ya da varlıklar yaratmamıştır. Mantıklı olarak böyle bir şey yapamazdı. Eğer Tanrı, Kendisine eşit güce, zekâya ve kusursuzluğa sahip bir başka varlık yaratırsa Kendisinin tek gerçek Tanrı olması son bulurdu. Çünkü o zaman iki tanrı olurdu ve bu da imkânsız bir şey olurdu. “Bu olaylar RAB'bin Tanrı olduğunu ve O'ndan başkası olmadığını bilesiniz diye size gösterildi” (Yasa’nın Tekrarı 4:35). Tanrı’nın yarattığı her şeyin Kendisinden daha aşağı bir düzeyde olması lazımdır. Yaratılan bir şey, onu yaratandan daha büyük ya da onun kadar büyük olamaz.

Tanrı’nın tam egemenliği ve kutsallığını kabul ettiğimizde O’nun insanı alıp onun “başına yücelik ve onur tacını koyması” (Mezmur 8:5) ve bize “dost” demek için Kendisini alçaltması (Yuhanna 15:14-15) bizi hayretler içinde bırakır. Tanrı bizi neden mi yaratmıştır? Tanrı bizi Kendisini hoşnut etmek için ve O’nun yaratılışları olarak bizim de O’nu tanıma zevkine varabilmemiz için yaratmıştır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı bizi neden yaratmıştır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries