settings icon
share icon
Soru

Tanrı günümüzde hâlâ bizimle konuşur mu?

Yanıt


Kutsal Kitap, Tanrı’nın insanlarla birçok kereler sesli bir şekilde konuştuğunu kaydeder (Mısır’dan Çıkış 3:14; Yeşu 1:1; Hakimler 6:18; 1. Samuel 3:11; 2. Samuel 2:1; Eyüp 40:1; Yeşaya 7:3; Yeremya 1:7; Elçilerin İşleri 8:26; 9:15 – bunlar sadece birkaç örnektir). Kutsal Kitap’ta Tanrı’nın günümüzde bir insanla sesli bir şekilde konuşmayacağını veya konuşamayacağını bildiren hiçbir neden yoktur. Kutsal Kitap'ta Tanrı'nın yüzlerce kez konuştuğu kaydedilirken, bunların 4.000 yıllık insanlık tarihi boyunca gerçekleştiğini unutmamalıyız. Tanrı’nın insanlarla sesli bir şekilde konuşması bir kural değil, istisnadır. Tanrı'nın konuştuğuna dair Kutsal Kitap'ta kayıtlı örneklerde bile, bunun işitilebilir bir ses mi, içsel bir ses mi yoksa zihinsel bir izlenim mi olduğu her zaman net değildir.

Tanrı günümüzde insanlarla konuşur. Tanrı insanlarla öncelikle Kendi Sözü aracılığıyla konuşur (2. Timoteos 3:16-17). Yeşaya 55:11 bize, “Ağzımdan çıkan söz de öyle olacaktır. Bana boş dönmeyecek, istemimi yerine getirecek, yapması için onu gönderdiğim işi başaracaktır” der. Kutsal Kitap Tanrı'nın Sözüdür ve kurtuluşa kavuşup Hristiyan yaşamı sürdürmek için bilmemiz gereken her şeyi içerir. İkinci Petrus 1:3 bize, “Kendi yüceliği ve erdemiyle bizi çağıranın tanrısal gücü, kendisini tanımamız sonucunda yaşamamız ve Tanrı yolunda yürümemiz için gereken her şeyi bize verdi” diye bildirir.

Tanrı bizimle olaylar aracılığıyla da "konuşur”, yani içinde bulunduğumuz şartları düzenleyerek bize yol gösterir. Tanrı doğruyla yanlışı ayırt edebilmemize vicdanımız aracılığıyla yardım eder (1. Timoteos 1:5; 1. Petrus 3:16). Tanrı, düşüncelerimizi Kendi düşünceleriyle uyum içine sokma süreci içindedir (Romalılar 12:2). Tanrı, hayatlarımızda gerçekleşen olayların, bize yol göstermesine, bizi değiştirmesine ve ruhsal bakımdan büyümemize yardım etmesine izin verir (Yakup 1:2-5; İbraniler 12:5-11). Birinci Petrus 1:6-7 bize şöyle bir hatırlatmada bulunur: “Bu nedenle şimdi kısa bir süre çeşitli denemeler sonucu acı çekmeniz gerekiyorsa da, sevinçle coşmaktasınız. Böylelikle içtenliği kanıtlanan imanınız, İsa Mesih göründüğünde size övgü, yücelik, onur kazandıracak. İmanınız, ateşle arıtıldığı halde yok olup giden altından daha değerlidir.”

Son olarak, Tanrı bazen insanlarla sesli bir şekilde konuşabilir. Ancak böyle bir şeyin bazı insanların iddia ettiği kadar sık bir şekilde gerçekleştiği çok şüphelidir. Tekrar ediyoruz, Kutsal Kitap’ta bile, Tanrı’nın sesli bir şekilde konuşması sıradan değil, istisnai bir durumdur. Eğer birisi Tanrı’nın kendisiyle konuştuğunu iddia ederse, o kişinin Tanrı’nın söylediğini iddia ettiği şeyleri her zaman Kutsal Kitap’ın söyledikleriyle kıyaslayın. Eğer Tanrı günümüzde konuşsaydı, söyledikleri Kendisinin Kutsal Kitap’ta söylemiş olduklarıyla tam bir uyum içinde olurdu (2. Timoteos 3:16-17). Çünkü Tanrı kendisiyle çelişkiye düşmez.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı günümüzde hâlâ bizimle konuşur mu?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries