settings icon
share icon
Soru

Tanrı'nın Ebedi Olması Ne Anlama Geliyor?

Yanıt


Sonsuz sözcüğü, "ebedi, başı ve sonu olmayan" anlamına gelir. Mezmur 90:2, Tanrı'nın sonsuzluğundan söz eder: "Dağlar var olmadan, daha evreni ve dünyayı yaratmadan, öncesizlikten sonsuzluğa dek Tanrı sensin." İnsanlar her şeyi zamanla ölçtüklerinde başlangıcı olmayan, her zaman var olmuş olan ve sonsuza dek devam edecek olan bir şeyi anlamak bizim için çok zordur. Ancak, Kutsal Kitap, Tanrı'nın varlığını veya O'nun sonsuzluğunu kanıtlamaya çalışmak yerine, basitçe, "Başlangıçta Tanrı..." sözleriyle başlar (Yaratılış 1:1), bu da kaydedilen zamanın başlangıcında Tanrı'nın zaten var olduğunu belirtir. Sınırsız bir şekilde geriye doğru uzanan süreden, sınırsız bir şekilde ileriye doğru uzanan süreye dek, sonsuz çağlardan sonsuz çağlara dek Tanrı hep vardı ve sonsuza dek var olacak.

Musa, Tanrı tarafından İsrailliler'e O'ndan bir mesaj götürmekle görevlendirildiğinde, kendisine Tanrı'nın adının ne olduğunu sorduklarında onlara ne söyleyeceğini sordu. Tanrı'nın yanıtı çok açıklayıcıydı: "Tanrı, 'BEN BEN'İM' dedi, 'İsrailliler'e de ki, 'Beni size Ben Ben'im diyen gönderdi'" (Mısır'dan Çıkış 3:14). Bu Tanrı'nın gerçek varlığını, O'nun kendiliğinden var olduğunu ve O'nun tüm varlıkların üzerindeki Varlık olduğunu bildirir. Ayrıca Tanrı'nın sonsuzluğuyla değişmezliğinin yanı sıra vaatlerini yerine getirmekteki vefasını ve sadakatini tanımlar, çünkü bütün bunlar geçmiş, şimdi ve gelecek olmak üzere zamanın tümünü kapsar. Bunun anlamı şudur: Ben sadece şu anda olduğum şey değilim, aynı zamanda olmuş olduğum şeyim ve olacağım şeyim ve daima olduğum şey olacağım. Tanrı'nın sonsuzluğuyla ilgili kendi sözleri Kutsal Yazılar'ın sayfalarından bize seslenir.

Beden alıp insan olan İsa Mesih de, Kendi zamanında yaşayan insanlara "İbrahim doğmadan önce ben varım" diye bildirerek Kendi tanrılığını ve sonsuzluğunu doğruladı (Yuhanna 8:58). İsa'nın beden almış Tanrı olduğunu iddia ettiği açıktı çünkü Yahudiler bu sözü duyar duymaz O'nu taşlayarak öldürmek istemişlerdi. Yahudiler için, birisinin kendisini ebedi Tanrı ilan etmesi küfürdü ve cezası ölümdü (Levililer 24:16). İsa, tıpkı Babası ebedi olduğu gibi, Kendisinin de ebedi olduğunu iddia ediyordu. Elçi Yuhanna, Mesih'in doğasıyla ilgili şu gerçeği bildirmiştir: "Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı'yla birlikteydi ve Söz Tanrı'ydı" (Yuhanna 1:1). İsa ve Babası, tek özdendir, zaman olmadan vardırlar ve sonsuzluk özelliklerini eşit olarak paylaşırlar.

Romalılar 1:20 Tanrı'nın sonsuz doğası ve sonsuz gücünün yarattıkları aracılığıyla bize vahyedildiğini söyler. Tüm insanlar Tanrı'nın doğasının bu yönünü yaratılmış düzenin değişik yönlerinin tanıklığı aracılığıyla görür ve anlar. Güneş ve göksel cisimler yüzyıllar boyunca kendi yörüngelerinde dönerler. Mevsimler kendileri için belirlenmiş zamanlarda gelip giderler; ağaçlar ilkbaharda yaprak verir ve sonbaharda yapraklarını dökerler. Bu olaylar her yıl tekrarlanır ve bunları hiç kimse değiştiremez ya da Tanrı'nın planını bozamaz. Bütün bunlar Tanrı'nın sonsuz gücünü ve yeryüzü için planını doğrular. Bir gün yeni gök ve yeni yeryüzünü yaratacak ve bunlar da O'nun gibi sonsuza dek kalıcı olacaktır. İman aracılığıyla Mesih'e ait olan bizler de, benzerliğinde yaratılmış olduğumuz Tanrımız'ın sonsuzluğunu paylaşarak sonsuzluk boyunca var olacağız.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı'nın Ebedi Olması Ne Anlama Geliyor?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries