settings icon
share icon
Soru

Tanrı'nın ebedi olduğu ne anlama geliyor?

Yanıt


Sonsuz sözcüğü, "ebedi, başı ve sonu olmayan" anlamına gelir. Mezmur 90:2, Tanrı'nın sonsuzluğundan söz eder: "Dağlar var olmadan, daha evreni ve dünyayı yaratmadan, öncesizlikten sonsuzluğa dek Tanrı sensin." İnsanlar her şeyi zamanla ölçtüklerinde başlangıcı olmayan, her zaman var olmuş olan ve sonsuza dek devam edecek olan bir şeyi anlamak bizim için çok zordur. Ancak, Kutsal Kitap, Tanrı'nın varlığını ya da O'nun sonsuzluğunu kanıtlamaya çalışmak yerine, basitçe, "Başlangıçta Tanrı..." sözleriyle başlar (Yaratılış 1:1), bu da kaydedilen zamanın başlangıcında Tanrı'nın zaten var olduğunu belirtir. Sınırsız bir şekilde geriye doğru uzanan süreden, sınırsız bir şekilde ileriye doğru uzanan süreye, sonsuz çağlardan sonsuz çağlara Tanrı vardı ve sonsuza dek vardır.

Musa, Tanrı tarafından İsrailliler'e Kendisinden bir mesajla gitmeye görevlendirildiğinde, Musa eğer kendisine Tanrı'nın isminin ne olduğunu sorarlarsa onlara ne diyeceğini bilemiyordu. Tanrı'nın yanıtı çok açıklayıcıydı: "Tanrı, 'BEN BEN'İM' dedi, 'İsrailliler'e de ki, 'Beni size Ben Ben'im diyen gönderdi'" (Mısır'dan Çıkış 3:14). Bu Tanrı'nın gerçek varlığını, O'nun kendiliğinden var olduğunu ve O'nun tüm varlıkların üzerindeki Varlık olduğunu bildirir. Ayrıca, Tanrı'nın sonsuzluğunu, değişmezliğinin yanı sıra vaatlerini yerine getirmekte vefasını ve sadakatini tanımlar, çünkü bütün bunlar geçmiş, şimdi ve gelecek olmak üzere zamanın tümünü kapsar. Aktarılan anlam şudur: Ben sadece şu anda olduğum şey değilim, daha önce olduğum ve daha sonra olacağım ve şimdi olduğumu olacağım.** Tanrı'nın Kendi sonsuzluğu hakkındaki kendi sözcükleri bize Kutsal Yazılar'ın sayfalarından hitap eder.

Beden alıp insan olmuş olan İsa Mesih de, Kendi zamanında yaşayan insanlara "İbrahim doğmadan önce ben varım" diye bildirerek Kendi tanrılığını ve sonsuzluğunu doğruladı (Yuhanna 8:58). İsa'nın beden almış Tanrı olduğunu iddia ettiği açıktı çünkü Yahudiler bu sözü duyar duymaz O'nu taşlayarak öldürmek istemişlerdi. Yahudiler için, birisinin kendisini sonsuz Tanrı ilan etmesi küfürdü ve cezası ölümdü (Levililer 24:16). İsa, tıpkı Babası sonsuz olduğu gibi, Kendisinin de sonsuz olduğunu iddia ediyordu. Elçi Yuhanna, Mesih'in doğasıyla ilgili şu gerçeği bildirmiştir: "Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı'yla birlikteydi ve Söz Tanrı'ydı" (Yuhanna 1:1). İsa ve Babası, tek özdendir, zaman olmadan vardırlar ve sonsuzluk özelliklerini eşit olarak paylaşırlar.

Romalılar 1:20 Tanrı'nın sonsuz doğası ve sonsuz gücünün yarattıkları aracılığıyla bize vahyedildiğini söyler. Tüm insanlar Tanrı'nın doğasının bu yönünü yaratılmış düzenin değişik yönlerinin tanıklığı aracılığıyla görür ve anlar. Güneş ve göksel cisimler yüzyıllar boyunca kendi yörüngelerinde dönerler. Mevsimler kendileri için belirlenmiş zamanlarda gelip giderler; ağaçlar ilkbaharda yaprak verir ve sonbaharda yapraklarını dökerler. Bu olaylar her yıl tekrarlanır ve bunları hiç kimse değiştiremez ya da Tanrı'nın planını bozamaz. Bütün bunlar Tanrı'nın sonsuz gücünü ve yeryüzü için planını doğrular. Bir gün yeni gök ve yeni yeryüzünü yaratacak ve bunlar da O'nun gibi sonsuzluğa dek kalıcı olacaklardır. İman aracılığıyla Mesih'e ait olan bizler de, benzerliğinde yaratılmış olduğumuz Tanrımız'ın sonsuzluğunu paylaşarak sonsuzluk boyunca var olacağız.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı'nın ebedi olduğu ne anlama geliyor?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries