settings icon
share icon
Soru

Tanrı Neden Doğal Afetlere İzin Verir?

Yanıt


Tanrı neden deprem, tornado, kasırga, tsunami, tayfun, hortum, toprak kayması, orman yangını ve diğer doğal afetlere izin verirTürkiye ve Suriye'deki 2023 depremi gibi trajediler birçok insanın Tanrı'nın iyiliğini sorgulamasına neden oluyor. Yıllar, on yıllar, hatta yüzyıllar süren barışçıl hava koşulları için Tanrı'ya hiçbir "pay” biçilmezken, doğal felaketlerin genellikle "Tanrı'nın eylemleri" olarak adlandırılması üzücüdür. Tanrı tüm evreni ve doğa yasalarını yaratmıştır (Yaratılış 1:1). Doğal felaketlerin çoğu bu yasaların iş başında olmasının bir sonucudur. Kasırga, tayfun ve hortumlar farklı hava koşullarının çarpışmasının sonucudur. Depremler dünyanın yerkabuğunun kaymasının sonucudur. Tsunamilerse su altında meydana gelen bir depremden kaynaklanır.

Kutsal Kitap, İsa Mesih’in bütün doğayı bir arada tuttuğunu bildirir (Koloseliler 1:16-17). Tanrı, doğal felaketleri engelleyebilir mi? Kesinlikle! Tanrı bazen havayı etkiler mi? Yasa’nın Tekrarı 11:17 ve Yakup 5:17’de gördüğümüz üzere, evet. Çölde Sayım 16:30-34 bizlere Tanrı’nın bazen günaha karşı bir yargı olarak doğal afetlere neden olduğunu bildirir. Vahiy Kitabı, kesinlikle doğal afetler olarak tanımlanabilecek olan birçok olayı tanımlar (Vahiy 6, 8 ve 16’cı bölümler). Her doğal afet, Tanrı’dan gelen bir ceza mıdır? Kesinlikle hayır.

Tanrı’nın kötü insanların kötü şeyler yapmasına izin verişi gibi, Tanrı yeryüzünün de günahın yaratılış üzerindeki sonuçlarını yansıtmasına izin verir. Romalılar 8:19-21 şöyle der: “Yaratılış, Tanrı çocuklarının ortaya çıkmasını büyük özlemle bekliyor. Çünkü yaratılış amaçsızlığa teslim edildi. Bu da yaratılışın isteğiyle değil, onu amaçsızlığa teslim eden Tanrı’nın isteğiyle oldu. Çünkü yaratılışın, yozlaşmaya köle olmaktan kurtarılıp Tanrı çocuklarının yüce özgürlüğüne kavuşturulması umudu vardı.” İnsanlığın günaha düşmesi, içinde yaşadığımız dünya dahil her şeyi etkiledi. Yaratılıştaki her şey “bozulmaya” ve “çürümeye” tabidir. Günah, tıpkı ölüm, hastalık ve acıların nedeni olduğu gibi doğal afetlerin de nihai nedenidir.

Doğal afetlerin neden gerçekleştiklerini anlayabiliriz. Anlamadığımız şey, Tanrı’nın onların gerçekleşmesine neden izin verdiğidir. Tanrı neden Asya’da 225.000’den fazla insanın ölümüne neden olan tsunamiye izin verdi? Tanrı neden binlerce insanın evlerini yok eden Katrina Kasırgası’na izin verdi? İlk olarak, bu tür olaylar dünyasal yaşamımıza olan güvenimizi sarsar ve bizi sonsuzluğu düşünmeye zorlar. İnsanlar bu olaylar aracılığıyla hayatlarının aslında pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve her şeyin bir anda ellerinden alınabileceğinin bilincine vardıkça kiliseler genelde dolar taşar. Bildiğimiz bir şey varsa o da Tanrı’nın iyi olduğudur! Doğal afetler sırasında daha da fazla can kaybını engelleyen bir şekilde birçok harika mucize gerçekleşmiştir. Doğal afetler milyonlarca insanın hayatta öncelik verdikleri şeyleri yeniden değerlendirmelerine neden olur. Sıkıntıya düşen insanlara yardım etmek için yüz milyonlarca dolarlık yardım gönderilir. Hristiyan hizmetler, insanlara yardım, hizmet, danışmanlık ve dua etmek ve onları Mesih’teki kurtarıcı imana yöneltmek fırsatını bulurlar! Tanrı korkunç trajedilerden çok iyi şeyler ortaya çıkarabilir ve nitekim çıkarır da (Romalılar 8:28).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı Neden Doğal Afetlere İzin Verir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries