settings icon
share icon
Soru

Tanrı büyük günahları affeder mi? Tanrı bir katili affeder mi?

Yanıt


Birçok insan Tanrı’nın yalan söylemek, öfke ve pak olmayan düşünceler gibi “küçük” düşünceleri bağışladığını, ancak adam öldürmek ya da zina gibi “büyük” günahları bağışlamadığını düşünme hatasına düşer. Ancak bu doğru değildir. Tanrı’nın bağışlayamayacağı kadar büyük bir günah yoktur. İsa’ya çarmıhta öldüğünde, tüm dünyanın bütün günahlarının cezasını ödemiştir (1. Yuhanna 2:2). Birisi, kurtuluş için İsa Mesih’e iman ettiğinde, tüm günahları bağışlanır. Bunlara geçmiş, şimdi ve gelecek, küçük ya da büyük, tüm günahlar dahildir. İsa tüm günahlarımızın cezasını ödemek için ölmüştür ve bunlar bir kere bağışlandıktan sonra hepsi bağışlanmıştır (Koloseliler 1:14; Elçilerin İşleri 10:43).

Hepimiz günah işlemenin suçluluğunu taşıyoruz (Romalılar 3:23) ve sonsuz cezayı hak ediyoruz (Romalılar 6:23). İsa bizler için, bizim cezamızı ödemek için ölmüştür (Romalılar 5:8). Kurtuluş için İsa Mesih’e iman eden herkes, ne günah işlemiş olursa olsun, bunlar ona bağışlanmıştır (Yuhanna 3:16). Bir katil ya da zina yapan biri, büyük bir olasılıkla, yine de “sadece” bir yalancı olan birinden daha çok, yasal ve ilişkisel vb. gibi ciddi sonuçlara katlanacaktır. Ama bir katilin ya da zina yapan biri, iman ettiği ve Mesih’e güvendiği anda günahları tamamen ve kalıcı olarak bağışlanmıştır.

Buradaki belirleyici etken günahın büyüklüğü değil, Mesih’in kefaret olarak Kendisini kurban olarak sunmasının büyüklüğüdür. Eğer günahsız Tanrı Kuzusu’nun akıttığı kan, tüm zamanlar içinde Kendisine iman edecek milyonlarca insanın hepsinin tüm günahlarını örtmeye yetiyorsa, o zaman söz konusu günahların boyu ya da türü konusunda hiçbir sınır yoktur. İsa, “Tamamlandı” dediğinde, günah sonlanmıştı, onun için tam kefaret ve tatmin verilmişti, tam bağışlanma alınmıştı, barış yapılmıştı ve tüm günahlardan kurtuluş başarılmıştı. Kurtuluş kesin ve tamamdı, ona eklenmesi gereken ya da eklenebilecek hiçbir şey yoktur. Ayrıca, Mesih’in kurtarıcı işi tamamen insanların hiçbir yardımı olmadan gerçekleştirilmişti ve bozulamaz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı büyük günahları affeder mi? Tanrı bir katili affeder mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries