settings icon
share icon
Soru

Tanrı’nın bana bir şey yapmamı söylediğini nasıl bilebilirim?

Yanıt


Dua edin, özellikle de Tanrı’nın yaşamınız için olan isteğinden emin değilseniz dua edin. “İçinizden birinin bilgelikte eksiği varsa, herkese cömertçe, azarlamadan veren Tanrı’dan istesin; kendisine verilecektir” (Yakup 1:5). “RAB’bin önünde sakin dur, sabırla bekle” (Mezmur 37:7). Eğer ne için dua edeceğinizi bilmiyorsanız, şunlar gibi ayetleri her zaman kendinize mal edip dua olarak kullanabilirsiniz: “Bana gideceğim yolu bildir... çünkü sana ruhumu yükseltirim” (Mezmur 143:8) ve “Bana gerçek yolunda öncülük et, eğit beni” (Mezmur 25:5).

Tanrı'nın bize emrettiği ilk yol, O'nun Sözü'dür. “Kutsal Yazılar’ın tümü Tanrı esinlemesidir ve öğretmek, azarlamak, yola getirmek, doğruluk konusunda eğitmek için yararlıdır” (2 Timoteos 3:16). Kutsal Yazılar bize bir şey emrederse, tereddüt etmeye ve bunun gerçekten Tanrı'nın bizim için isteği olup olmadığını merak etmeye gerek yoktur. Tanrı bizimle o kadar ilgilenir ki, hayat hakkında açık ve net bir rehber kitap vermiştir: Kutsal Kitap. “Sözün adımlarım için çıra, yolum için ışıktır” (Mezmur 119:105). “RAB’bin yasası yetkindir, cana can katar, RAB’bin buyrukları güvenilirdir, saf adama bilgelik verir” (Mezmur 19:7). “Genç insan yolunu nasıl temiz tutar? Senin sözünü tutmakla” (Mezmur 119:9). Aynı şekilde Tanrı hiçbir zaman söylediklerini yalanlamaz, bu yüzden sizden hiçbir zaman Kutsal Kitap’a aykırı bir şey istemeyecektir. Sizden hiçbir zaman günah işlemenizi istemeyecektir. Sizden hiçbir zaman İsa Mesih’in yapmayacağı bir şeyi yapmanızı istemeyecektir. Kendimizi iyicene Kutsal Kitap’la doldurmamız gerekiyor, böylece hangi eylemlerin Tanrı’nın standartlarına uygun olduğunu biliriz. “Yasa Kitabı’nda yazılanları dilinden düşürme. Tümünü özenle yerine getirmek için gece gündüz onu düşün. O zaman başarılı olacak ve amacına ulaşacaksın” (Yeşu 1:8).

Hristiyanlar ayrıca, Tanrı’nın yaşamlarımız için isteğinin ne olduğunu veya olmadığını ayırt etmek için Kutsal Ruh’a sahiptir. “Gerçeğin Ruhu. . . sizi tüm gerçeğe yöneltecek” (Yuhanna 16:13). Bazen Kutsal Ruh, yanlış bir karar veriyorsak vicdanımızı harekete geçirir ya da doğru karara doğru eğildiğimizde bizi sakinleştirir ve teşvik eder. Bu kadar dikkat çekici şekillerde müdahale etmese bile, her zaman denetimde olduğuna güvenebiliriz. Bazen Tanrı bizim O’nun bir şeyler yaptığının farkına bile varmadığımız bir biçimde bir durumu değiştirir. “RAB her zaman size yol gösterecek” (Yeşaya 58:11).

Eğer Tanrı sizi bir iman sıçrayışı yapmaya çağırıyorsa, O’nun varlığından ötürü cesaret bulun. “Sana güçlü ve yürekli ol demedim mi? Korkma, yılma. Çünkü Tanrın RAB gideceğin her yerde seninle birlikte olacak” (Yeşu 1:9). “Bütün kaygılarınızı O’na yükleyin, çünkü O sizi kayırır” (1. Petrus 5:7). “RAB’be güven bütün yüreğinle, kendi aklına bel bağlama.

Yaptığın her işte RAB’bi an, O senin yolunu düze çıkarır” (Süleyman’ın Özdeyişleri 3:5-6).

Yapmamamız gereken şey, Tanrı’dan sesler duymayı beklemektir. Günümüzde tehlikeli bir eğilim var: İnsanlar, Tanrı’nın Kutsal Kitap’ta bize zaten vermiş olduğu şeylerin dışında olaraktan “Rab’den bir söz” duymaya çalışmaktadırlar. “Rab bana söyledi . . .” sözü deneyim güdümlü Hıristiyanlığın mantrası haline gelmiştir. Ne yazık ki, Rab’bin bir kişiye “söylediği” şey, sıklıkla bir diğerine “söylediği” ile çelişir ve bu Kutsal Kitap dışı vahiylerin çok bölücü olduğu kanıtlanmıştır: bir kişinin deneyimi diğerininkinden daha öncelikli olmaya çalıştığı için birçok kiliseyi bölmüştür. Bu da kaosa neden olur ve inanlılar arasında çekişme yaratmak isteyen İblis’ten başka kimseye fayda sağlamaz. Bu konularda elçi Petrus’u örnek almalıyız. Petrus, yüceltilmiş Mesih’in Musa ve İlyas’la konuştuğunu gördüğü, İsa’nın Görünümünün Değiştiği Dağ’daki mucizevi deneyime rağmen, bu deneyime güvenmeyi reddetti. Bunun yerine, “Peygamberlerin sözleri bizim için daha büyük kesinlik kazandı. Gün ağarıp sabah yıldızı yüreklerinizde doğuncaya dek, karanlık yerde ışık saçan çıraya benzeyen bu sözlere kulak verirseniz, iyi edersiniz” (2. Peter 1:18-19).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı’nın bana bir şey yapmamı söylediğini nasıl bilebilirim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries