settings icon
share icon
Soru

Tanrı'nın Aynı Anda Her Yerde Var Olması Ne Anlama Gelir?

Yanıt


Omni öneki, Latince'de "her" anlamına gelir. Bu nedenle, Tanrı'nın her zaman her yerde var olduğunu söyleriz. Birçok dinde, Tanrı’nın her zaman her yerde olduğu düşünülür ancak hem Yahudilik, hem de Hristiyanlık’ta bu görüş Tanrı'nın her şeyin üzerinde ve her yerde bulunması olarak daha ayrıntılı bir hal alır. Tanrı, yaratılışın dokusuna tamamen gömülü olmadığı halde (panteizm), her zaman her yerde var olmaktadır.

Tanrı'nın varlığı, her yerdeki insanlara aynı zamanda aynı şekilde açıklanmadığı halde, tüm yaratılışta süreklidir. Bazen Tanrı bir durumda aktif olarak mevcut olabilirken, başka bir alanda başka bir durumda mevcut olduğunu göstermeyebilir. Kutsal Kitap, Tanrı'nın herhangi bir zamanda, hem bir kişi için belirgin bir şekilde (Mezmur 46:1; Yeşaya 57:15) ve hem de tüm yaratılışta her durumda var olabileceğini vahyeder (Mezmur 33:13-14). Tanrı hem zaman hem de mekanın tüm aralıklarında her zaman her yerde bulunur. Tanrı tüm zaman ve mekanın içinde var olduğu halde, herhangi bir zaman ya da mekanla yerel bir şekilde sınırlı değildir. Tanrı her zaman her yerdedir. Hiçbir molekül ya da atom parçacığı Tanrı'nın tam olarak içinde bulunmayacağı kadar küçük değildir ve hiçbir galaksi Tanrı'nın onu çevrelemeyeceği kadar geniş değildir. Ama eğer yaratılışı ortadan kaldırırsak, Tanrı onu hâlâ bilir çünkü O gerçek olsun veya olmasın, tüm olasılıkları bilir.

Tanrı her şeyin doğal düzeninin her yönünde, her şekilde, her zaman ve her yerde doğal olarak vardır (Yeşaya 40:12; Nahum 1:3). Tanrı, tarihin her olayında, insanların etkinliklerinin hazırlıklı kılavuzu olarak farklı biçimlerde aktif olarak hazır bulunmaktadır (Mezmur 48:7; 2. Tarihler 20:37; Daniel 5:5-6). Tanrı, ismini yakaranlar, başkaları için duada aracılık edenler, Tanrı'ya tapınanlar, Kendisinden bir şeyler isteyenle ve bağışlanmak için içtenlikle dua edenler için özel bir şekilde dikkatle hazırdır (Mezmur 46:1). O, Oğlu Rab İsa Mesih'in şahsında yüce bir şekilde bulunur (Koloseliler 2:19) ve de dünyayı kaplayan ve cehennemin kapılarının karşı koyamayacağı evrensel kilisede mistik bir şekilde bulunur.

Tanrı'nın her şeyi bilmesi insan zihninin sınırlılıkları nedeniyle belirgin çelişkilere maruz kaldığı gibi, Tanrı'nın her an her yerde olması da çelişkilere maruz kalır. Bu çelişkilerden biri önemlidir: Kötülerin ayrıldığı ve günahları nedeniyle Tanrı'nın sınırsız ve durmak bilmeyen öfkesine maruz kaldıkları yer cehennemde Tanrı'nın varlığı. Birçok kişi, cehennemin Tanrı'dan ayrılık yeri olduğunu (Matta 25:41) ve eğer öyleyse, Tanrı'nın Kendisinden ayrılmış bir yerde olamayacağını söyleyerek tartışmak ister. Ancak cehennemdeki kötüler Tanrı'nın sonsuz öfkesinin sonuçlarını çekerler, çünkü Vahiy 14:10, Kuzu'nun huzurunda kötülerin çektiği işkencelerden söz eder. Tanrı'nın, kötülerin gittiği yerde var olması biraz şaşkınlık oluşturur. Ancak bu çelişki, Tanrı'nın her şeyi varlığıyla doldurduğu (Koloseliler 1:17) ve gücünün sözüyle her şeyi ayakta tuttuğu (İbraniler 1:3) için orada bulunabileceği, ancak kutsamak için her yerde olması gerekmediği gerçeğiyle açıklanabilir.

Tanrı günah yüzünden bazen çocuklarından ayrı düştüğü (Yeşaya 52:9) ve kötülerden uzak olduğu (Süleyman'ın Özdeyişleri 15:29) ve karanlığın tanrısız kullarına zamanın sonunda sonsuz ceza yerine gitmelerini emrettiği gibi, Tanrı hala onların arasındadır. Şimdi cehennemde olan o canların neler çektiğini bilir; onların kendilerini buldukları o sonsuz konumdaki ıstırabını, işkencelerine bir mola verilmesi için yakarışlarını, gözyaşlarını ve üzüntülerini bilir. Her bakımdan oradadır ancak orada gazabından başka bir özelliğini göstermez.

Aynı şekilde, burada anlamaya bile başlayamayacağımız her bereketi göstererek cennette de olacaktır. Bol bereketlerini, bol sevgisini ve bol şefkatini, gazabından başka her özelliğini göstererek orada olacaktır. Tanrı'nın her şeyi bilmesi, bize günah işlediğimizde Tanrı'dan saklanamayacağımızı (Mezmur 139:11-12), buna karşın kıpırdamamız bile gerekmeden tövbe ve imanla Tanrı'ya dönebileceğimizi hatırlatma görevi görmelidir (Yeşaya 57:16).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı'nın Aynı Anda Her Yerde Var Olması Ne Anlama Gelir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries