settings icon
share icon
Soru

Tanrı adil midir?

Yanıt


Ne mutlu bize ki, Tanrı adil değildir. Adil olmak, herkesin tam olarak hak ettiği şeyi alması anlamına gelir. Birçok insan adil olmanın, herkese aynı şekilde davranılmak anlamına geldiğini düşünür. Eğer Tanrı tamamen adil olsaydı, hepimiz sonsuzluğu cehennemde günahımızın bedelini ödeyerek geçirirdik, ki hak ettiğimiz de aynen budur. Hepimiz Tanrı'ya karşı günah işledik (Romalılar 3:23) ve bu yüzden sonsuz ölüme layığız (Romalılar 6:23). Eğer hak ettiğimizi alsaydık, sonunda ateş gölünde atılırdık (Vahiy 20:14-15). Ama Tanrı adil değil, merhametli ve iyidir. Bu yüzden İsa Mesih'i, bizim hak ettiğimiz cezayı üzerine alarak bizim yerimize çarmıhta ölmeye göndermiştir (2. Korintliler 5:21). Sadece O'na iman edersek, kurtuluruz, bağışlanırız ve cennette sonsuz bir yuvaya sahip oluruz (Yuhanna 3:16).

Ancak, Tanrı'nın sevgi dolu lütfuna karşın, kimse O'na kendiliğinden iman etmez (Romalılar 3:10-18). İman edebilmemiz için Tanrı'nın bizi Kendisine çekmesi gerekir (Yuhanna 6:44). Tanrı herkesi Kendine çekmez, egemen bilgeliğinde sadece bazı insanları seçmiştir (Romalılar 8:29-30; Efesliler 1:5, 11). Bu bizim gözümüzde "adil" değildir çünkü Tanrı bütün insanlara adil davranmıyormuş gibi gözükür. Ancak, Tanrı'nın kimseyi seçmesi gerekmez. Yine, herkesin sonsuzluğu cehennemde geçirmesi tamamen adil bir şey olurdu. Tanrı'nın bazılarını kurtarması, kurtulmamış kalanlar için adil bir şey değildir. Çünkü bu kişiler tam olarak hak ettiklerini almaktadırlar.

Tanrı'nın seçmiş oldukları, Tanrı'nın sevgisi ve lütfunu almaktadırlar. Ama Tanrı yüreklerimizi Kendine çektiği ve zihinlerimizi açtığında, hepimizin doğanın vahyinin yanı sıra (Mezmur 19:1-3) Tanrı'nın içimize koymuş olduğu vicdana (Romalılar 2:15) olumlu yanıt verip Tanrı'ya dönme fırsatımız olur. Bunu yapmayanlar, O'nu reddetmiş olmalarından ötürü, gerçekten hak ettiklerini alacaklardır. O'nu reddedenler adil olan cezayı alacaklardır (Yuhanna 3:18, 36). İman edenler hak ettiklerinden çok daha fazlasını almaktadırlar. Ancak kimse hak ettiğinden fazla bir ceza almaz. Tanrı adil midir? Hayır. Hamdolsun ki, Tanrı adil olmaktan çok daha fazlasıdır! Tanrı lütufkârdır, merhametlidir ve bağışlayıcıdır ama bunların yanı sıra kutsal, adil ve doğrudur.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı adil midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries