settings icon
share icon
Soru

Tanrı neden İsrail’i seçilmiş halkı olması üzere seçti?

Yanıt


Yasa’nın Tekrarı 7:7-9, İsrail ulusundan söz ederken bize şöyle der: “RAB’bin sizi sevmesinin ve seçmesinin nedeni öbür halklardan daha kalabalık olduğunuzdan değil. Siz sayıca öbür halklardan azdınız. RAB size sevgisini göstermek ve atalarınıza ant içerek verdiği sözü yerine getirmek için güçlü eliyle sizi Mısır’dan çıkardı; köle olduğunuz ülkeden, Mısır Firavunu’nun elinden sizi kurtardı. Tanrınız RAB’bin Tanrı olduğunu bilin. O güvenilir Tanrı’dır. Kendisini sevenlerin, buyruklarına uyanların bininci kuşağına kadar antlaşmasına bağlı kalır.”

Tanrı, İsrail ulusunu, günah ve ölümden Kurtarıcı İsa Mesih’in kendileri aracılığıyla doğacağı halk olmaları üzere seçmişti (Yuhanna 3:16). Tanrı Mesih’i ilk olarak, Adem’le Havva günaha düştüğünde vaat etmişti (Yaratılış bölüm 3). Tanrı daha sonra Mesih’in İbrahim, İshak ve Yakup’un soyundan geleceğini onaylamıştı (Yaratılış 12:1-3). Tanrı’nın İsrail’i özel halkı olarak seçmesinin nihai nedeni İsa Mesih’tir. Tanrı’nın seçilmiş bir halka ihtiyacı yoktu ama bunu o şekilde yapmayı seçmişti. İsa’nın bir halktan gelmesi gerekiyordu ve Tanrı bunun için İsrail’i seçmişti.

Ancak, Tanrı’nın İsrail ulusunu seçmesinin nedeni sadece Mesih’in doğması değildi. Tanrı’nın İsrail halkının gidip O’nu başkalarına öğretmelerini arzuluyordu. İsrail’in dünya için bir kâhinler, peygamberler ve misyonerler ulusu olması gerekiyordu. Tanrı’nın İsrail için niyeti onların farklı bir ulus, öbür ulusları Tanrı’ya ve Tanrı’nın sağlamayı vaat ettiği Kurtarıcı ve Mesih’e yönelten bir ulus olmasıydı. İsrail bu görev konusunda çoğunlukla başarısız oldu. Ancak Tanrı’nın İsrail için nihai amacı olan Mesih’i bu dünyaya getirmeleri İsa Mesih’in Kişiliği’nde kusursuz bir şekilde yerine gelmişti.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı neden İsrail’i seçilmiş halkı olması üzere seçti?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries