settings icon
share icon
Soru

Sekiz Kutluluk nelerdir?


Sekiz Kutluluk, İsa’nın Dağdaki Vaaz’ın (Matta 5:3-12) başında yaptığı sekiz bildiridir, bu bildirilerin her biri “Ne mutlu” sözleriyle başlar. Sekiz Kutluluk olarak adlandırılan bu sözlerden tam olarak kaç tane olduğu tartışılmıştır. Kimisi bunların sayısının yedi, kimisi dokuz ya da on olduğunu söyler ancak sayının sekiz olduğu görülmektedir (Matta 5’deki 10-12’ci ayetler bir kutluluktur).

“Ne mutlu” diye tercüme edilen Grekçe sözcük harfi olarak “genişletilmek” anlamına gelir. İsa, Dağdaki Vaaz’da bu sözcüğü yüzeysel bir mutluluktan fazla bir anlamda kullanır; bu kapsamda, Ne mutlu sözü ruhsal bir iyilik ve refah anlamındadır. Bu mutluluk, ruhun derin bir sevincidir. Bir kutluluğun ilk yönünü yaşayanlar (fakir, yaslı, yumuşak huylu, doğruluğa acıkıp susayanlar, merhametli olanlar, yüreği temiz olanlar, barışı sağlayanlar, doğruluk uğruna zulüm görenler) bu kutluluğun ikinci yönünü de yaşayacaklardır (Göklerin Egemenliği, teselli, yeryüzünü miras almak, doyurulmak, merhamet bulmak, Tanrı’yı görmek, onlara Tanrı oğulları denilmesi, Göklerin Egemenliği’nin onların olması). Bu kutlu kişiler kurtuluştan pay almış ve Tanrı’nın egemenliğine girerek cenneti önceden tatmışlardır. Her kutluluğun başına, “Ah, ...’nın mutluluğu (ya da kutluluğu)” da yazılabilir. . . .”

Kutluluklar, ideal öğrenci ve hem şimdi hem de gelecekte ona verilen ödülleri tanımlar. İsa’nın bu parçada tanımladığı kişinin hâlâ “Egemenliğin dışında” olan kişilerden farklı bir karakter özelliği ve yaşam biçimi vardır. Kutluluklar, edebi bir biçim olarak hem Eski Antlaşma’da, özellikle de Mezmurlar (1:1; 34:8; 65:4; 128:1) ve Yeni Antlaşma’da da bulunurlar (Yuhanna 20:29; 14:22; Yakup 1:12; Vahiy 14:13).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Sekiz Kutluluk nelerdir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries