settings icon
share icon
Soru

Ruh’ta dua etmek nedir?

Yanıt


Kutsal Yazılar’da Ruh’ta dua etmekten üç kez söz edilir. Birinci Korintliler

14:15, “Öyleyse ne yapmalıyım? Ruhumla da zihnimle de dua edeceğim. Ruhumla da zihnimle de ilahi söyleyeceğim” der. Efesliler 6:18 de, “Her türlü dua ve yalvarışla, her zaman Ruh'un yönetiminde dua edin. Bu amaçla, bütün kutsallar için yalvarışta bulunarak tam bir adanmışlıkla uyanık durun” der. Yahuda 20, “Ama siz, sevgili kardeşlerim, kendinizi tümden kutsal olan imanınızın temeli üzerinde geliştirin. Kutsal Ruh'un yönetiminde dua edin” diye buyurur. Peki, öyleyse Ruh’ta dua etmek tam olarak ne anlama gelir?

“...ta dua etmek” şeklinde tercüme edilen Grekçe sözcüğün birkaç farklı anlamı olabilir. “Onun aracılığıyla,” “yardımıyla,” “alanında” ve “bağlantılı olarak” anlamlarına gelebilir. Ruh’ta dua etmek, söylediğimiz sözlerle değil, nasıl dua ettiğimizle ilgili bir sözdür. Ruh’ta dua etmek Ruh’un yöneltmesine göre dua etmektir. Ruh’un bizi dua etmeye yönlendirdiği şeyler için dua etmektir. Romalılar 8:26 bize, “Bunun gibi, Ruh da güçsüzlüğümüzde bize yardım eder. Ne için dua etmemiz gerektiğini bilmeyiz, ama Ruh'un kendisi, sözle anlatılamaz iniltilerle bizim için aracılık eder” der.

Bazıları 1 Korintliler 14:15’i temel alarak Ruh’ta dua etmeyi dillerde dua etmekle eş tutar. Pavlus, diller armağanından söz ederken, “Ruhumla dua edeceğim” der.

Birinci Korintliler 14:14, bir insan bilmediği dille dua ederse, bu kendisinin bilmediği bir dil olduğundan ne söylediğini bilmediğini bildirir. Ayrıca çeviri yapacak biri yoksa kimsenin de söyleneni anlamadığını bildirir (1 Korintliler 14:27-28). Pavlus, Efesliler 6:18’de bize, “her türlü dua ve yalvarışla, her zaman Ruh'un yönetiminde dua edin” diye talimat verir. Duayı eden kişi dahil, kimse söylenenleri anlamıyorsa, nasıl her türlü dua edebilir ve bütün kutsallar için yalvarışta bulunabiliriz? Bu yüzden Ruh’ta dua etmek, bilinmeyen dillerde dua etmek yerine, Ruh’un gücünde, Ruh’un yönetiminde, O’nun isteğine göre dua olarak anlaşılmalıdır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ruh’ta dua etmek nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries