settings icon
share icon
Soru

Ruh’un Kılıcı Nedir?


“Ruh’un kılıcı” sözü Kutsal Yazılar’da sadece bir kez, Efesliler 6:17’de geçer. Ruh’un kılıcı, Pavlus’un Hristiyanlar’a, kötülüğe karşı etkin bir şekilde savaşmamızı sağlamak için giymeleri gereken ruhsal zırhın bir parçasıdır (Efesliler 6:13).

Kılıç, kişinin kendisini kötülükten korumasına ya da düşmana saldırıp onu yenmesinde kullanılan hem bir saldırı, hem de bir korunma silahıdır. Bir askerin kılıcından azami derecede yararlanabilmesi için onu doğru bir şekilde kullanması için sıkı bir eğitimden geçmesi gereklidir. Tüm Hristiyan askerlerin de, “Tanrı Sözü” olan Ruh’un kılıcını doğru bir şekilde kullanmayı bilmek için aynı sıkı eğitime ihtiyaçları vardır. Her Hristiyan, dünyanın şeytani güçlerine karşı ruhsal bir savaşta olduğundan, Tanrı Sözü’nü doğru bir şekilde kullanmayı bilmeliyiz. Ancak o zaman kötülüğe karşı etkin bir savunu ve hata ve yalanlara karşı “kaleleri yıkan” değerli bir saldırı aracı olacaktır (2. Korintliler 10:4-5).

Tanrı Sözü’ne İbraniler 4:12’de de kılıç adı verilir. Burada Tanrı Sözü, diri, aktif ve iki tarafı keskin bir kılıçtan daha keskin olarak resmedilir. Roma kılıçları çoğunlukla çift taraflıydı ve böylece iki tarafı da delme ve kesmeyi daha iyi gerçekleştiriyorlardı. Kutsal Yazılar’ın nüfuz etmesi düşüncesi, Tanrı Sözü’nün etkinliklerin merkezi olan ve “yüreğe” eriştiği ve dokunduğu kişilerin motivasyonlarını ve duygularını ortaya koyduğu anlamına gelir.

Ruh’un kılıcı olan Kutsal Kitap’ın amacı, bizi kuvvetli kılmak ve İblis’in saldırılarına karşı koymamızı sağlamaktır (Mezmur 119:11; 119:33-40; 119:99-105). Kutsal Ruh, canları kurtarmak ve onlara Rab için olgun askerler olmaları üzere ruhsal güç vermek amacıyla Tanrı Sözü’nün gücünü kullanır. Tanrı Sözü’nü ne kadar iyi bir ve anlarsak, Tanrı’nın isteğini yerine getirmekte daha yararlı ve canlarımızın düşmanına karşı koymakta daha etkin olacağız.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ruh’un kılıcı nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries