settings icon
share icon
Soru

Kutsal Ruh nasıl ateş gibidir?

Yanıt


Kutsal Kitap, Tanrı’yı, “Tanrımız yakıp yok eden bir ateştir” diye tarif eder (İbraniler 12:29). Bu yüzden, ateşin sık sık Tanrı’nın varlığının bir simgesi olarak gözükmesi şaşırtıcı değildir. Bunun örneklerine, yanan çalı (Mısır’dan Çıkış 3:2), Şekina yüceliği (Mısır’dan Çıkış14:19; Çölde Sayım 9:14-15) ve Hezekiel’in görümünü (Hezekiel 1:4) sayabiliriz. Ateş birçok kereler Tanrı’nın yargısının (Çölde Sayım 11:1, 3; 2. Krallar 1:10, 12) ve O’nun gücünün bir gösterim (Hakimler 13:20; 1. Krallar 18:38) aracı olmuştur.

Açık olan nedenlerden ötürü ateş, Eski Antlaşma kurbanları için önemliydi. Yakmalık sunu sunağının üzerindeki ateş, özgün olarak Tanrı’nın Kendisi tarafından yakılan ilahi bir armağandı (Levililer 9:24). Tanrı, kâhinlere Kendi ateşini yanar tutma görevini vermişti (Levililer 6:13) ve herhangi başka bir yerden ateşin kabul edilmez olduğunu açıkça bildirmişti (Levililer 10:1-2).

Yeni Antlaşma olan İncil’de, sunak, Rab’be adanmışlığımızın bir resmi görevi görebilir. Bizler, İsa Mesih’e iman eden kişiler olarak, Kutsal Ruh’un söndürülemez ateşi olan ilahi armağanla sarılmış bedenlerimizi “diri kurbanlar” olarak sunmaya çağrıldık (Romalılar 12:1). Yeni Antlaşma’nın en başında, Kutsal Ruh ateşle bağlantılanmıştır. Vaftizci Yahya, İsa’nın, “sizi Kutsal Ruh’la ve ateşle vaftiz edecek olan” olduğunu önceden bildirmişti (Matta 3:11). Kutsal Ruh, ilk kilisenin içinde yaşama hizmetine başladığında, inanlıların her birinin üzerine “ateşten diller” olarak gözükmeyi seçmişti. O anda, “İmanlıların hepsi Kutsal Ruh’la doldular, Ruh’un onları konuşturduğu başka dillerle konuşmaya başladılar” (Elçilerin İşleri 2:3:4).

Ateş, Kutsal Ruh’un işinin harika bir resmidir. Kutsal Ruh, Tanrı’nın huzuru, Tanrı’nın tutkusu ve Tanrı’nın paklığı olmak üzere en az üç şekilde ateş gibidir. Kutsal Ruh, inanlının yüreğinde yaşayan Tanrı’nın varlığıdır (Romalılar 8:9). Eski Antlaşma’da Tanrı huzurunu çadırın üzerine ateşi yayarak İsrailoğulları’na gösterdi (Çölde Sayım 9:14-15). Bu ateşten varlık ışık ve yol gösterim sağladı (Çölde Sayım 9:17-23). Yeni Antlaşma’da, Tanrı çocuklarına, “Tanrı’nın Konutu” ve “Diri Tanrı’nın tapınağı” olan bedenlerimizde yaşayan Kutsal Ruh ile yol gösterir ve onları teselli eder (2. Korintliler 5:1; 6:16).

Kutsal Ruh yüreklerimizde Tanrı’nın tutkusunu oluşturur. Yolculuk etmekte olan iki öğrenci, dirilmiş İsa’yla konuştuktan sonra, “yüreklerimiz nasıl da sevinçle çarpıyordu” demişlerdi (Luka 24:32). Elçiler, Pentikost’ta Kutsal Ruh’u aldıktan sonra, yaşam boyu devam eden ve kendilerini Tanrı Sözü’nü cesaretle bildirmeye yönelten bir tutkuya sahip oldular (Elçilerin İşleri 4:31).

Kutsal Ruh yüreklerimizde Tanrı’nın paklığını oluşturur. Tanrı’nın amacı bizi paklamaktır (Titus 2:14) ve Kutsal Ruh da bizi kutsallaştıran araçtır (1. Korintliler 6:11; 2. Selanikliler 2:13; 1. Petrus 1:2). Kuyumcu değerli metaldeki cürufu arıtmak için ateşi kullandığı gibi, Tanrı da bizi günahımızdan kurtarmak için Kutsal Ruh’u kullanır (Mezmur 66:10; Süleyman’ın Özdeyişleri 17:3). Kutsal Ruh’un ateşi temizler ve arındırır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Ruh nasıl ateş gibidir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries