settings icon
share icon
Soru

Nefiller kimdi / neydi?

Yanıt


Nefiller (“düşmüş olanlar, devler”), Yaratılış 6:1-4’de ilahi varlıklarla insan kızlarının cinsel ilişkilerinden doğan çocuklardı. “İlahi varlıklar”ın kimliği hakkında birçok tartışmalar yapılmaktadır. Biz, “ilahi varlıklar”ın, dişi insanlarla çiftleşen ve/ ya da erkek insanları ele geçirip ondan sonra dişi insanlarla çiftleşen düşmüş melekler (cinler) olduğunu savunuyoruz. Bu birleşmelerin sonuncunda Nefiller adlı “eski çağ kahramanları, ünlü kişiler” doğmuştu (Yaratılış 6:4).

Cinler neden böyle bir şey yapsınlardı? Kutsal Kitap bize bu konuda kesin bir yanıt vermez. Cinler kötü, çarpık varlıklardır, bu yüzden yaptıkları hiçbir şeyin bizi şaşırtmaması lazımdır. Özel bir motivasyon olarak, en iyi varsayım, cinlerin İsa Mesih’in dünyaya gelmesini engellemek için insanların kanını, soyunu kirletmeye çalıştıklarıdır. Tanrı, Mesih’in, Havva’nın soyundan geleceğini ve yılanın yani İblis’in başını ezeceğini vaat etmişti (Yaratılış 3:15). Bu yüzden cinler büyük bir olasılıkla insanların kanını, soyunu kirleterek bunu engellemeye çalışıyor olabilirlerdi. Çünkü böylelikle bir gün günahsız bir Mesih’in doğmasını imkânsız bir hale getireceklerdi. Yine, bunun Kutsal Kitap’ta kesin olarak verilmiş bir yanıt olmadığını tekrar etmek istiyorum, ama mantıklıdır ve Kutsal Kitap’ın öğrettiği hiçbir şeyle çelişmez.

Nefiller neydi? İbrani ve başka efsanelere (Hanok Kitabı ve Kutsal Kitap dışındaki başka yazılara) göre, Nefiller çok büyük kötülükler yapan devler ve süper kahramanlardı. Büyüklükleri ve güçleri büyük bir olasılıkla insan genlerine kötü ruhların “DNA”sının karışmasındandı. Kutsal Kitap onlar hakkında sadece “Bunlar eski çağ kahramanları, ünlü kişilerdi” der (Yaratılış 6:4). Nefiller uzaylılar değildi, onlar ilahi varlıklarla insan kızlarının birleşmesinden doğan gerçek, fiziksel varlıklardı (Yaratılış 6:1-4).

Nefiller’e ne oldu? Nuh’un zamanındaki büyük Tufan’ın gerçekleşmesinin ana nedenlerinden biri Nefiller’di. Tanrı Sözü, Nefiller’den söz edildikten hemen sonra bize şöyle der: “RAB baktı, yeryüzünde insanın yaptığı kötülük çok, aklı fikri hep kötülükte. İnsanı yarattığına pişman oldu. Yüreği sızladı. ‘Yarattığım insanları, hayvanları, sürüngenleri, kuşları yeryüzünden silip atacağım’ dedi, ‘Çünkü onları yarattığıma pişman oldum’” (Yaratılış 6:5-7). Bunun üzerine Tanrı bütün dünyada bir Tufan gerçekleştirerek, yeryüzünde Nuh ve ailesi ve gemideki hayvanlar hariç, (Nefiller dahil) herkesi ve her şeyi öldürdü (Yaratılış 6:11-22).

Tufan’dan sonra yeryüzünde Nefiller var mıydı? Yaratılış 6:4 bize, “O günlerde ve daha sonra yeryüzünde Nefillerı vardı” der. Öyle gözüküyor ki, cinler günahlarını Tufan’dan sonra yine tekrarlamışlardı. Ancak bu büyük bir olasılıkla Tufan’dan önce gerçekleştiğinden çok daha küçük çapta olmuştu. İsrailliler Kenan diyarına casusluğa gittiklerinde Musa’ya şöyle bir rapor vermişlerdi: “Nefiller'i, Nefiller'in soyundan gelen Anaklılar'ı gördük. Onların yanında kendimizi çekirge gibi hissettik, onlara da öyle göründük” (Çölde Sayım 13:33). Bakın, bu ayet açık bir şekilde Nefiller’in gerçekten orada olduklarını söylemiyor, sadece casusların Nefiller’i gördüklerini düşündüklerini söylüyor. Casusların Kenan diyarında çok büyük insanlar görmüş ve yanlışlıkla onların Nefiller olduklarını düşünmüş olması daha muhtemeldir. Ya da, Tufan’dan sonra cinlerin dişi insanlarla yine çiftleşerek daha çok Nefiller oluşmasına neden olmuş olmaları muhtemelidir. Her ne olmuş olursa olsun, bu “devler,” Kenan diyarının istilası sırasında(Yeşu 11:21-22) ve tarihlerinin daha sonraki dönemlerinde (Yasa’nın Tekrarı 3:11; 1 Samuel 17) İsrailliler tarafından yok edilmişti

Günümüzde cinlerin daha çok Nefiller oluşturmasını engelleyen nedir? Öyle görünüyor ki, Tanrı böyle şeyler yapan cinlerin hepsini dipsiz derinliklere atarak cinlerin insanlarla çiftleşmesine son vermiştir. Yahuda Kitabı’nın 6’cı ayeti bize şöyle der: “Yetkilerinin sınırı içinde kalmayıp kendilerine ayrılan yeri terk etmiş olan melekleri, büyük yargı günü için çözülmez bağlarla bağlayarak karanlığa hapsetti.” Günümüzde bütün cinlerin “hapiste” olmadıkları açıktır, bu yüzden özgün düşüşün dışında daha başka büyük günahlar işlemiş olan bir grup olmuş olmalıydı. “Çözülmez bağlarla bağlananlar,” büyük bir olasılıkla, dişi insanlarla çiftleşen cinlerdir. Onlara böyle bir ceza verilmesi başka cinlerin de böyle bir şeye kalkışmasını engelleyecekti.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Nefiller kimdi / neydi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries