settings icon
share icon
Soru

Mesih'in sevgisi nedir?

Yanıt


"Mesih için sevgi"den farklı olarak "Mesih'in sevgisi" sözü, O'nun insanlığa olan sevgisiyle ilgilidir. O'nun sevgisi, bu O'nun için her şeye mal olduğu ve biz böyle bir sevgiye kesinlikle layık olmadığımız halde, bizim için en iyi olanı, özellikle de en büyük ihtiyacımızı karşılamayı gerçekleştirmek için harekete geçme istekliliği olarak tarif edilebilir.

İsa Mesih, doğası bakımında zamanın başlangıcından beri Baba'yla (Yuhanna 1:1) ve Kutsal Ruh'la birlikte var olan Tanrı olduğu halde, biz kendi günahımızın cezasını sonsuzluk boyunca ateş gölünde ödemeyelim diye (Vahiy 20:11-15) günahımızın cezasını ödemek üzere insan olmak için tahtından vazgeçti (Yuhanna 1:1-14). İnsanlığın günahı, günahsız Kurtarıcımız İsa Mesih tarafından ödendiğinden, adil ve kutsal olan Tanrı, İsa Mesih'in günahlarımızın bedelini ödemesini kabul ettiğimizde şimdi artık bizim günahlarımızı bağışlayabilir (Romalılar 3:21-26). Böylece, Mesih'in sevgisi, günahımızın cezasını ödemek için Kendisiyle alay edilip, ele verilip, dayak yiyip, çarmıha gerileceği yeryüzüne gelmek ve üçüncü gün ölümden dirilmek için tapılıp onurlandırıldığı cennetteki evini bırakmasında gösterilmiştir. Günahımızdan ve onun cezasından kurtarılmak için bir Kurtarıcı'ya ihtiyacımız olmasını, kendi rahatlığı ve yaşamından daha önemli saydı (Filipililer 2:3-8).

Bazen insanlar, bir arkadaş, bir akraba ya da başka "iyi" insanlar gibi buna değer gördükleri kişiler için hayatlarını isteyerek verebilir ama Mesih'in sevgisi bundan ötedir. Mesih'in sevgisi buna hiç layık olmayanlara da uzanır. Kendisine işkence edenler, nefret edenler, isyan edenler ve O'na hiç aldırış etmeyenlerin ve sevgisini hiç hak etmeyenlerin cezasını istekle üzerine aldı (Romalılar 5:6-8). Bunu hiç hak etmeyenler için verebileceğinin hepsini verdi. O zaman, fedakârlık, agape sevgisi adı verilen Tanrısal sevginin özüdür. Bu insanın sevdiği gibi değil, Tanrı'nın sevdiği gibi sevmektir (Matta 5:43-48).

Çarmıhta bize gösterdiği bu sevgi sadece başlangıçtır. Kurtarıcımız olarak O'na güvendiğimizde, bizi Kendisiyle ortak mirasçılar olarak Tanrı'nın çocukları haline getirir. Kutsal Ruhu aracılığıyla içimizde yaşamak için gelir ve bizi hiçbir zaman terk etmeyeceğini ve asla yüzüstü bırakmayacağını vaat eder (İbraniler 13:5-6). Böylece hayatımız boyunca bizi seven bir yoldaşımız vardır. Neler yaşarsak yaşayalım O oradadır ve sevgisi bize her zaman açıktır (Romalılar 8:35). Ama O cennette iyiliksever Kral olarak haklı bir şekilde hüküm sürerken, biz de O'na hayatlarımızda hak ettiği konumu sadece bir yoldaş olarak değil, Efendimiz olarak vermeliyiz. Ancak o zaman hayatı O'nun tasarlamış olduğu şekilde tadar ve O'nun sevgisinin doluluğunda yaşarız (Yuhanna 10:10b).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Mesih'in sevgisi nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries