settings icon
share icon
Soru

Mesih'in kanı anlamına gelir?

Yanıt


"Mesih'in kanı" sözü, Yeni Antlaşma'da birkaç kez kullanılır ve İsa'nın bizim için Kendini kurban olarak sunması ve tam kefaretini dile getiren bir deyimdir. Kurtarıcı'nın kanıyla ilgili olarak, O'nun çarmıhta gerçekten kanını döktüğünü ama daha da önemlisi, günahkârlar için kanını döküp öldüğünü söyleyebiliriz. Mesih'in kanının, çağlar boyunca yaşayan sonsuz sayıda insanın işlediği sonsuz sayıda günaha kefaret etme gücü vardır ve o kana iman edenler kurtulacaktır.

Mesih'in kanının günah için kefaret yolu olması gerçeğinin kökü Musa'nın Yasası'ndadır. Kâhinin insanların günahları için yılda bir kez tapınağın sunağında hayvanların kanını sunması gerekiyordu. "Nitekim Kutsal Yasa uyarınca hemen her şey kanla temiz kılınır, kan dökülmeden bağışlama olmaz" (İbraniler 9:22). Ama bu kan sunularının etkinliği sınırlıydı, bu yüzden de tekrar tekrar sunulmaları gerekiyordu. Bu, İsa'nın çarmıhta, "ilk ve son kez" sunduğu kurbanın habercisiydi. Bu kurban bir kere sunulduktan sonra artık boğaların ve keçilerin kanına ihtiyaç yoktu.

Mesih'in kanı, Yeni Antlaşma'nın temelidir. İsa, çarmıha gerilmeden önceki gece, öğrencilerine şarap kâsesini sunup, "Bu kâse, sizin uğrunuza akıtılan kanımla gerçekleşen yeni antlaşmadır" dedi (Luka 22:20). Kâsedeki şarabın dökülmesi, Mesih'in Kendisine iman edecek herkes için dökülecek kanını simgeliyordu. İsa çarmıhta kanını döktüğünde, Eski Antlaşma'da talep edilen sürekli olarak sunulan hayvan kurbanlarını iptal etmişti. Onların kanı, insanların günahlarını örtmeye yeterli değildi. Bunu sadece geçici olarak yapıyorlardı, çünkü kutsal ve sonsuz bir Tanrı'ya karşı işlenen günah, kutsal ve sonsuz bir kurban gerektirir. "Ancak o kurbanlar insanlara yıldan yıla günahlarını anımsatıyor. Çünkü boğalarla tekelerin kanı günahları ortadan kaldıramaz" (İbraniler 10:3, 4). Boğalar ve tekelerin kanı, günahın bir "hatırlatıcısı" olduğu halde, "kusursuz ve lekesiz kuzuyu andıran Mesih'in değerli kanı" (1. Petrus 1:19), bizim Tanrı'ya olan borcumuzu tamamen ödemiştir ve bizim artık günah için başka bir kurbana ihtiyacımız yoktur. İsa, ölürken "Tamamlandı" dedi ve bizim için "sonsuz kurtuluşu sağlayarak," "kurtuluş işinin tamamı sonsuza dek tamamlanmıştır" demek istedi (İbraniler 9:12).

İsa'nın kanı, inanlıları günah ve sonsuz cezadan kurtarmakla kalmaz, "diri Tanrı'ya kulluk edebilmemiz için vicdanımızı ölü işlerden temizler" (İbraniler 9:14). Bunun anlamı, artık kurtuluşu elde etmekte "yararsız" olan kurbanlar sunmaktan özgür olmanın yanı sıra, Tanrı'yı hoşnut etmek için, değersiz ve verimsiz işlere güvenmekten de özgür olduğumuzdur. Mesih'in kanı bizi kurtarmış olduğu için artık Mesih'te yeni yaratıklarız (2. Korintliler 5:17) ve O'nun kanı aracılığıyla, diri Tanrı'ya hizmet etmek, O'nu yüceltmek ve sonsuza dek O'nun tadını çıkartmak için günahtan özgür kılındık.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Mesih'in kanı anlamına gelir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries